Васюта Іван Кирилович (1980-1982)

Васюта Іван Кирилович (14 січня 1924 р. – 25 грудня 2013 р.) – викладач історії, доктор історичних наук, професор, ректор Івано-Франківського педагогічного інституту імені Василя Стефаника (1980-1982 рр.).

Народився в с. Спаське Сосницького району Чернігівської області. Закінчив середню школу №1 у місті Сосниці, яка сьогодні носить ім’я Олександра Довженка (1941). Під час Другої світової війни брав участь у партизанській боротьбі проти німецьких загарбників, воював у Чернігівсько-Волинському партизанському з’єднанні під керівництвом двічі Героя Радянського Союзу О. Федорова. Як учасник бойових дій, Іван Васюта був відзначений бойовими орденами і медалями.

Упродовж 1945-1950 років навчався на історичному факультеті Львівського державного університету імені Івана Франка, який закінчив із відзнакою. У 1953 році, після завершення навчання в аспірантурі того ж університету, успішно захистив кандидатську дисертацію на тему «Становище і боротьба робітничого класу Західної України (1923-1929 рр.)». Впродовж 1953-1985 років працював у Станіславському (Івано-Франківському) державному педагогічному інституті імені Василя Стефаника спочатку старшим викладачем, згодом – доцентом кафедри історії СРСР і УРСР. У 1963 році став завідувачем кафедри історії СРСР і УРСР, а через 10 років – проректором з наукової роботи. Упродовж 1980-1982 років обіймав посаду ректора Івано-Франківського державного педагогічного інституту імені Василя Стефаника.

У 1986 році повернувся до Львівського державного університету, де працював професором кафедри історії СРСР, а протягом 1992-1997 років – професором кафедри слов’янських країн.

Сфера наукових досліджень Івана Васюти охоплювала проблеми політичної та соціально-економічної історії України, революційного і національно-визвольного руху на західноукраїнських землях, українсько-польських стосунків нової і новітньої доби, краєзнавства. Однак найбільші його здобутки у царині вивчення аграрної історії Західної України міжвоєнного періоду. У 1972 році захистив докторську дисертацію на тему «Аграрні відносини і революційна боротьба селянства Західної України 1919-1939 рр.», а 1975 році йому присвоєно вчене звання професора.

Іван Кирилович Васюта був багаторічним головою обласної комісії Радянського фонду миру, за що удостоєний почесної медалі фонду. Крім того, він плідно працював як лектор і член правління обласної організації товариства «Знання» на Прикарпатті. Автор 16 монографій, близько 200 наукових, науково-популярних і методичних праць.