Люсюк Петро Васильович

Лосюк Петро Васильович – член-кореспондент Національної академії наук України, кандидат педагогічних наук, Заслужений вчитель України та Народний учитель України, лауреат Всеукраїнської премії імені В.І.Вернадського, почесний професор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

Народився Петро Васильович 4 березня 1936 року в с. Яворові Косівського району Івано-Франківської області. З відзнакою закінчив фізико-математичний факультет Івано-Франківського державного педагогічного інституту (1962). У 1963 році став директором Яворівської школи. У 1974 році у Москві захистив кандидатську дисертацію на тему: «Моральне виховання старшокласників у процесі оволодіння народним декоративно-прикладним мистецтвом».

У 1994 році обраний членом-кореспондентом Академії педагогічних наук України, делегатом 4-го республіканського з’їзду вчителів 1977 року і 2-го Всеукраїнського з’їзду працівників освіти і науки 2001 року.

Відомий в Україні і за її межами фахівець у галузі виховання дітей та учнівської молоді засобами народного мистецтва, знаний педагог-практик, очолює науково-дослідну лабораторію «Гуцульська етнопедагогіка і гуцульщинознавство» Національної академії педагогічних наук України на базі Яворівської загальноосвітньої школи та навчальних закладів Косівського району. Розробив та втілив у педагогічну практику авторську концепцію організаційно-педагогічних основ діяльності сільської школи, яка базується на впровадженні системи трудового, естетичного й інтелектуального виховання на основі декоративно-прикладного мистецтва Гуцульщини, краєзнавчо-пошукової, соціально значущої суспільно корисної й природоохоронної роботи дітей, учнівської молоді, їхніх батьків та громади. Більше 45 років очолює Яворівську середню загальноосвітню школу, в стінах якої та в сільських загальноосвітніх навчальних закладах західноукраїнського регіону успішно реалізовано розроблені концептуальні підходи, зміст, форми і методики вивчення гуцульщинознавства у поєднанні з різноманітною до профільною підготовкою старшокласників у процесі засвоєння народних ужиткових ремесел як важливої складової регіонального компонента освітньо-виховної практики.

Автор понад 65 наукових праць, зокрема: «Декоративно-прикладне мистецтво в школі», «Гуцульська школа», «Гуцульщинознавство в українській національній школі», «Хрестоматія з гуцульщинознавства», «Школа здібностей», «Творчість юних», «Моя Гуцульщина» та інші.

Нагороджений медаллю А.С.Макаренка, нагрудним знаком Міністерства освіти і науки України «Відмінник України», медаллю НАНП України «Ушинський К.Д.» та «Григорій Сковорода»

У 2011 році за високі трудові досягнення Петро Васильович отримав почесну нагороду Міжнародного Академічного Рейтингу «Золота фортуна» – медаль «20 років Незалежності України».