Академія пам’яті відомого українського вченого, професора університету Дмитра Фреїка

Академія, присвячена світлій пам`яті відомого українського вченого, професора Дмитра Фреїка відбулася сьогодні в університеті. Захід приурочили 75-річчю від дня народження видатного педагога та 50-річчю заснованої ним наукової школи з фізико-хімічних проблем напівпровідникового матеріалознавства.

Ректор університету, професор Ігор Цепенда, відкриваючи академію, зазначив, що Прикарпатський національний університет, як і багато університетів світу, має добру традицію – вшановувати тих особистостей, які започаткували свої наукові школи.

“Ім`я Дмитра Михайловича Фреїка відоме не тільки в наукових колах України, а й далеко за її межами. Впродовж десяти років він займався одним із цікавих напрямів – напівпровідниковим матеріалознавством. Дмитро Михайлович доклав багато зусиль для розвитку цієї важливої галузі. Він сформував чудову молоду школу науковців, які сьогодні реалізовують ідеї свого Вчителя. Вихованці школи Фреїка є неодноразовими переможцями міжнародних грантів, проектів», – підкреслив у своєму виступі ректор.

Богдан Середюк, голова обласної організації Товариства винахідників і раціоналізаторів України, своєю чергою розповів, що творчий доробок професора Дмитра Фреїка у державному реєстрі винаходів (корисна модель) України складає 133 патенти та більше 30 винаходів, захищених авторськими свідоцтвами.

Зі словами вдячності та поваги згадали наставника його учні. Зокрема, Галина Добровольська, кандидат фізико-математичних наук, доцент ІФНМУ розповіла, що “професор Фреїк був для своїх вихованців не лише вчителем, а й другом, який приходив на допомогу, ділився своїми думками, ставленням до життя”.

Під час заходу присутні переглянули відеофільм «Наука як життя. Дмитро Фреїк». Учасники академії хвилиною мовчання вшанували пам’ять відомого вченого, педагога, професора університету Дмитра Фреїка.

Довідково.

Фреїк Дмитро Михайлович (5 квітня 1943 — 5 червня 2015). Вчений, педагог, організатор наук в галузі фізики і технології напівпровідників, заслужений діяч науки і техніки України (1993), доктор хімічних наук, професор. Закінчив фізико-математичний факультет Івано-Франківського педінституту, аспірантуру Львівського державного університету ім.І.Франка. Працював у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника завідувачем створеної ним кафедри фізики і хімії твердого тіла, директором Фізико-хімічного інституту. Засновник наукової школи з фізико-хімічних проблем напівпровідникового матеріалознавства. Автор понад 700 монографій,  статей,  патентів, навчальних посібників з фізики і технології напівпровідників, кристалохімії твердого тіла та термоелектрики і оптоелектроніки. Науковий керівник 60 дисертаційних  робіт. Головний редактор всеукраїнського періодичного наукового журналу «Фізика і хімія твердого тіла» (2000-2015), голова оргкомітетів міжнародних конференцій з фізики і технології тонких плівок (1975-2015). Голова спеціалізованої вченої ради (1999-2006), експерт ВАК України з напрямку «хімія» (2006). Нагороджений медаллю РАН «Академік Курнаков Микола Семенович» (1978), лауреат премії «Галицькі кмітливці-2001», академік Академії наук вищої школи України (2007). Академік Міжнародної термоелектричної академії наук (2002), член Американського товариства вирощування кристалів (2003). Соросівський професор (1997).