Друге відкриття Обсерваторії не за горами

29 липня на вершині гори Піп Іван відбулися урочистості, присвячені ювілею астрономічно-метеорологічної обсерваторії. Рівно 80 років тому 29 липня 1938 року її було відкрито, а нині силами двох університетів Прикарпатського національного ім. Василя Стефаника та Варшавського триває відновлення цього унікального об’єкту. В святкових заходах у приміщенні Обсерваторії взяли участь ректори двох університетів Ігор Цепенда та Марчин Палис, Міністр інвестицій та розвитку Польщі Єжи Квєцинський, начальник Управління ДСНС України в Івано-Франківській області Володимир Чернецький, українські та польські високопосадовці, представники дипломатичного корпусу, професори Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника, Варшавського, Чернівецького та Карлового університетів (Чехія), експерти, науковці Міжнародного наукового центру «Обсерваторія».

Не дивлячись на несприятливі погодні умови більше 50 гостей ювілею змогли підкорити 2028 метрів, аби побачити на власні очі Білого слона, згадати його історію, подивитися на ті зміни, що відбуваються та ознайомитися з роботами, які зараз ведуться з відновлення Обсерваторії. Імпровізаційну сцену було влаштовано біля центрального входу у будівлю. Саме тут 80 років тому було перерізано стрічку і відкрито унікальний астрономічно-метеорологічний осередок, у якому було встановлено найсучасніше на ті часи обладнання та працювали відомі польські вчені.

“В сучасних українсько-польських відносинах ми даємо приклад того, як молодь, університети і еліти повинні будувати двосторонні відносини. Переконаний в тому, що найближчим часом ми будемо мати найпотужнішу українсько-польську наукову перлину”, – заявив ректор Прикарпатського університету Ігор Цепенда, відкриваючі офіційні урочистості на вершині гори Піп Іван.

«Ми дійсно говоримо про справу міжнародну, про приклад доброго співробітництва на рівні університетському, але втілення в життя цього проекту служитиме укріпленню відносин двох держав – України і Польщі», – у свою чергу наголосив один з ініціаторів проекту та святкування ювілею Обсерваторії директор Студій Східної Європи Ян Маліцький і запропонував ректорам підняти над будівлею пропори двох університетів – Прикарпатського та Варшавського.

Після підняття прапорів учасники заходу виконали гімни України та Польщі.

Міністр інвестицій та розвитку Польщі Єжи Квіцинський, вітаючи присутніх, пожартував, що ще жодного разу не виступав з такої «трибуни». Він є давнім прихильником цього проекту і вірить, що друге відкриття Обсерваторії не за горами. «Ми хотіли би, щоб Обсерваторія сприяла розвитку наукової думки. Щоб відбудову було завершено у найближчі роки і цей проект став не тільки символом співпраці університетів, але і польсько-української співпраці», – підкреслив Єжи Квєцинський.

«Як тоді, так і нині Обсерваторія гуртує навколо себе науковців та еліти. Це магічне місце завжди слугувало людям. Відбудова стала можливою завдяки співпраці двох університетів. Вона йде не швидко, але постійно. Ми діємо разом задля досягнення нашої спільної мети, незважаючи на все, що відбувається в інших сферах. І це є кроки в майбутнє і наш внесок у нього. Саме тому проект Міжнародного наукового центру «Обсерваторія» є не просто прикладом співпраці, а й демонструє важливу роль, яку відіграють університети у своїх країнах. Прагнемо цю роль виконувати гідно», – заявив під час урочистостей ректор Варшавського університету Марчин Палис.

Ректор Ігор Цепенда розказав присутнім про хід відновлювальних робіт. Він продемонстрував нещодавно зроблену тут сучасну систему громовідведення, яка дозволить найближчим часом встановити у стінах Обсерваторії метеорологічне обладнання й вже проводити наукові дослідження. Учасники події отримали пам’ятні сувеніри, а високоповажні гості розписалися у Книзі почесних гостей Міжнародного наукового центру «Обсерваторія». Всього у дводенних ювілейних заходах у Верховині та на горі Піп Іван взяли понад сто людей.