«Грабовецькі історичні читання» зібрали істориків-науковців зі всієї України

Сьогодні Прикарпатський національний університет традиційно провів всеукраїнську наукову конференцію «Грабовецькі історичні читання». Захід проходив у форматі онлайн. Науковий форму був присвячений пам‘яті видатного українського історика, академіка, доктора історичних наук, професора, почесного завідувача кафедри історії України факультету історії, політології і міжнародних відносин Прикарпатського національного університету, Почесного професора Прикарпатського національного університету Володимира Васильовича Грабовецького. Цьогоріч учасниками онлайн-конференції стали близько півсотні істориків-науковців з різних регіонів України, представників вітчизняних освітніх та наукових інституцій.

Розпочалася онлайн-конференція з пленарного засідання. Під час його проведення з вітальними словами виступили ректор Прикарпатського університету, доктор політичних наук, професор Ігор Цепенда; доктор історичних наук, професор, член-кореспондент Національної академії наук України, заступник директора з наукової роботи, завідувач відділу історії України XIX − початку XX ст. Інституту історії України НАН України, голова Національної спілки краєзнавців України Олександр Реєнт; доктор історичних наук, професор, директор Інституту українознавства ім. І.Крип’якевича НАН України Ігор Соляр; доктор історичних наук, професор, декан факультету історії, політології і міжнародних відносин Прикарпатського університету Микола Кугутяк; кандидат історичних наук, начальник управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОДА Володимир Федорак; кандидат педагогічних наук, голова Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, директор Івано-Франківського обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді Михайло Косило та кандидат історичних наук, син Володимира Грабовецького Богдан Грабовецький.

«У цей непростий для нашої держави час важливо не забувати тих людей, все життя яких було наповнене діяльністю, спрямованою на виявлення, збереження та розвиток духовних і культурних скарбів українського народу, вивчення тих сторінок нашої історії, які вкотре підтверджують самодостатність та життєствердність української нації. Професор Володимир Грабовецький виховав унікальну історичну школу історичного краєзнавства. Вона є взірцем не тільки Прикарпаття, а й для багатьох регіонів України. Володимир Васильович був одним із небагатьох українських істориків, які творили в період тоталітаризму, розумів, що потрібно формувати фундамент і треба йти до джерел. В першу чергу, пізнаючи ті місця, де ми народилися. І сформована ним ідея дослідження міста, містечка, селища розпочала дуже цікаву традицію, зокрема, з точки зору досліджень історії України», – зазначив ректор Ігор Цепенда під час відкриття конференції.

Сьогодні працю Вченого продовжують його учні.

«Академік Володимир Грабовецький досліджував теми, які не кожному під силу. Найголовніші – це історія козаччини, історія опришківського руху, це загальноукраїнська проблематика. Він залишив нам свою унікальну історичну наукову спадщину. Володимир Васильович був дуже доброзичливою людиною. Щедро ділився своїми виданнями, ідеями, здобутками і за це ми були йому вдячні», – сказав у вітальному слові Микола Кугутяк.

У ході пленарного засідання історики-науковці виступили з тематичними доповідями, в ході яких охарактеризували основні етапи життєвого та наукового шляху академіка Володимира Грабовецького. В режимі онлайн-також відбулася робота секцій.

Зазначимо, що організаторами всеукраїнської наукової конференції «Грабовецькі історичні читання» виступили  Міністерство освіти і науки України, Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, Факультет історії, політології і міжнародних відносин, Кафедра історії України і методики викладання історії, Івано-Франківська обласна організація НСКУ, Івано-Франківський історико-меморіальний музей Олекси Довбуша, Івано-Франківський обласний державний центр  туризму і краєзнавства учнівської молоді.