Хороб Степан Іванович

Хороб Степан Іванович – відомий український літературознавець, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української літератури Факультету філології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Почесний професор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника (з 2024 р.).

Народився 19 червня 1949 року в селі Драгомирчани колишнього Тисменицького району Івано-Франківської області. Закінчив філологічний факультет Івано-Франківського педагогічного інституту (1971, нині Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника). Працював у 1971–1972 рр. учителем української мови та літератури у школі Перегінської СШ колишнього Рожнятівського району Івано-Франківської області. У 1973–1987 рр. – журналіст у редакціях газет Івано-Франківщини.  Зокрема, головний редактор газети «Педагог Прикарпаття» Івано-Франківського державного  педагогічного інституту ім. В. Стефаника. Від 1987 р. – асистент, старший викладач, доцент, професор кафедри української літератури Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Директор (декан) Інституту філології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника (2006–2013). З 1994 р. по теперішній час – завідувач кафедри української літератури Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Кандидат філологічних наук (тема дисертації: «Проблема конфлікту в українській радянській драматургії 70-х років», Одеса, 1989). Доктор філософії (тема дисертації: «Українська драматургія кінця ХІХ-початку ХХ століття: напрями, течії, стилі», Мюнхен, 1997) і доктор філології габілітований (тема дисертації: «Українська релігійно-християнська драма кінця ХІХ-початку ХХ століття: жанрово-стильова своєрідність», (Мюнхен, 1999) в Українському Вільному Університеті. Доктор філологічних наук (тема дисертації: «Українська драматургія кінця ХІХ-початку ХХ століття в системі модерністського художнього мислення», Львівський національний університет імені Івана Франка, 2002). Дійсний член НТШ.

Був головою спеціалізованої вченої ради із захисту кандидатських дисертацій у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника (2010–2021) та членом спеціалізованої вченої ради із захисту докторських дисертацій у Львівському національному університеті імені Івана Франка (2003–2021). Підготував 16 науковців-літературознавців, з них 4-х докторів та 12 кандидатів філологічних наук. Близько півсотні разів опонував дисертаційні дослідження у вчених радах університетів Львова, Києва, Тернополя, Харкова, Чернівців, Херсона, Одеси. Друкувався у літературознавчих виданнях Мюнхена (Німеччина), Варшави, Кракова, Любліна (Польща), Оломоуца (Чехія), Філадельфії (США), Вінніпегу (Канада), Пряшева (Словаччина), Загреба (Хорватія). Опублікував близько тисячі культурно-публіцистичних матеріалів у засобах масової інформації. Автор понад 350 наукових праць, з них – 70 книг: 14 осібних монографій та окремих досліджень, 11 колективних монографій, а також був упорядником десятків видань. Співавтор багатотомної історії української літератури, підготовленої Інститутом літератури імені Т. Шевченка НАН України.

Сфера наукових інтересів – теорія та історія драми, сценічного мистецтва, специфіка художнього мислення в українській і зарубіжній драматургії, поетика української та західноєвропейської релігійно-
християнської драми, літературна компаративістика, літературна і театральна критика, історія і теорія журналістики. Почесні звання, премії та нагороди:

• Заслужений діяч науки і техніки України (№ 1005) (Указ Президента України В. Ющенка від 3 грудня 2009 р.)
  • Відмінник освіти України (2005)
  • Міжнародна премія Швабінських-Воляників за працю «Українська релігійна драма кінця XIX – початку XX століття» (2006)
  • Обласна премія імені Василя Стефаника (Україна, 2007) в галузі літературознавства
  • Всеукраїнська премія Національної спілки письменників України «Благовіст» (2019)
  • Івано-Франківська обласна премія в галузі літературознавства імені Миколи Євшана (2020)
  • Івано-Франківська міська премія імені Івана Франка (2015)
  • лауреат конкурсу академічної нагороди імені Василя Стефаника (Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника) (2023)
  • Нагороджений Почесними грамотами Кабінету Міністрів України, Міністерства освіти і науки України, медаллю «За заслуги перед Прикарпаттям».