Ігор Цепенда: «Необхідно вирішити питання: хто вестиме переговори з ЄС?»

Команда Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника на чолі з в.о. ректора Ігорем Цепендою у складі директорки проєктно-освітнього центру «Агенти змін» ПНУ Світлани Кропельницької та професорки кафедри міжнародних економічних відносин Лілії Михайлишин взяла участь у Міжрегіональному Форумі «Український експорт: сьогодення та майбутнє», що проходив в Івано-Франківську.

Захід зібрав більше ста представників бізнесу західних регіонів України, експертів, представників українських міністерств, державної, регіональної та місцевої влади. Вони обговорили питання сучасного стану українського експорту. Зокрема, інфраструктурних та логістичних викликів, питання трудових ресурсів, регуляторних та фінансових аспектів експорту.

В.о. ректора ПНУ Ігор Цепенда разом з першим заступником Міністра аграрної політики та продовольства Тарасом Висоцьким, заступницею міністра економіки України Тетяною Бережною, керівником Торгово-промислової палати України Геннадієм Чижиковим, міським головою Івано-Франківська Русланом Марцінківим та представниками бізнесу взяв участь у панельній дискусії «Розвиток експортного потенціалу, державна підтримка експортерів, ситуація на ринку праці».

Під час свого виступу Ігор Цепенда наголосив, що питання кадрів — це вічне питання: «Від того, як держава підходить до їх формування, залежить наш майбутній потенціал. Сьогодні ми говоримо про експорт. Варто зазначити, що зараз, попри війну, умови для нашого експорту є досить комфортними. Це завдяки тому, що Європейський Союз спростив для нас митні процедури. Однак слід розуміти: після війни, коли Україна ще більше наблизиться до вступу в ЄС, все зміниться. Відносини ґрунтуватимуться не на преференціях, а на чітких фінансових розрахунках. Саме тому вже зараз Міністерству освіти, Міністерству економіки та університетам необхідно об’єднати зусилля, щоб вирішити важливе питання: хто вестиме переговори з Європейським Союзом?».

В.о. ректора поділився своїми спостереженнями того, як свого часу Польща готувалася до вступу до ЄС. «Під час роботи на дипломатичній службі, я мав змогу спостерігати, як ця країна готувалася до вступу в ЄС. У 2001 році, за три роки до вступу, Польщі бракувало півтори тисячі кваліфікованих переговорників. І це в той час, коли переговори вимагали глибокої експертизи: за кожним столом з обох боків сиділи фахівці, які досконало знали свою сферу. Такі ж високі стандарти очікуватимуть і нас. Тому вже зараз університети повинні ініціювати створення серйозних магістерських програм для підготовки переговорників з ЄС. Це мають бути тисячі спеціалістів. У нас є багато молодих кадрів із хорошим знанням англійської мови, які вже працюють у відповідних галузях, але їх катастрофічно не вистачає», — підкреслив Ігор Цепенда.

На думку в.о. ректора, для університетів це одне з ключових завдань у контексті формування кадрового потенціалу країни. «Підготовка переговорників — це не лише важлива інвестиція в наше майбутнє членство в ЄС, а й серйозний ресурс для українського бізнесу. Адже завдяки цьому ми зможемо успішно виходити на ринки інших країн і гідно представляти інтереси України. Це виклик, на який ми повинні відповісти негайно», — наголосив Ігор Цепенда.

Форум було проведено в межах Проєкту USAID. За результатами заходу будуть розроблені рекомендації для підвищення конкурентоспроможності українського експорту та напрацьовані пропозиції щодо вдосконалення нормативно-правових актів у сфері експортної діяльності.