
У відділі інформаційних технологій та електронних ресурсів Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Івана Франка відбувся навчально-науковий семінар «Особливості створення тактильних ілюстрацій для дітей із порушеннями зору» для студентів 3 курсу спеціалізації «графічний дизайн» кафедри дизайну і теорії мистецтва.
Ініціатива проведення події належить керівниці курсу «Проектування багатосторінкових видань», доктору мистецтвознавства, професорці Ірині Дундяк. Спікерами семінару були: докторка мистецтвознавства, професорка Надія Бабій та провідний інженер-програміст ІФОУНБ ім. І. Франка Анатолій Кучміль.
Студенти ознайомились із тонкощами роботи тифлокомплексу й спеціальним програмним забезпеченням для людей із вадами зору, детально переглянули блок літератури, надрукованої шрифтом Брайля. Особлива увага приділялась відсутності адаптивної графіки у навчальних посібниках та художній літературі, в тому числі – книгах для дітей. Спікери поділились власним досвідом адаптації зображень, розповіли про нюанси створення брайлівського поліграфічного макету, провели тестування з розпізнавання тактильних зображень без аудіоопису та мультисенсорного представлення.
Тема семінару пов’язана з важливим напрямом роботи кафедри дизайну і теорії мистецтва Навчально-наукового інституту мистецтв, а саме – діяльності Центру дослідження стратегій універсального дизайну. Його метою є створення просторів і дизайнів для мультисенсорного сприйняття.
«Як мультисенсори, – зазначили спікери події, – ми прагнемо, щоб культура та мистецтво руйнували бар’єри, відкривалися для різноманітності та формували почуття спільності, навчали емпатії та чуйності, а також ставали простором для спільного дослідження світу та розширення перспектив. Ми віримо, що мистецтво та універсальний дизайн можуть підірвати існуючий порядок, підвищити обізнаність і чутливість».