
Під час Всеукраїнської прощі до Манявського Хресто-Воздвиженського чоловічого монастиря, яку очолив Блаженнійший Митрополит Епіфаній, очільник Православної Церкви України, представники університету на чолі з в.о. ректора Ігорем Цепендою презентували унікальну тактильну ікону Манявської Богородиці, створену спеціально для людей з порушеннями зору.
Цю ікону виготовив творчо-науковий колектив кафедри дизайну і теорії мистецтва Навчально-наукового інституту мистецтв Карпатського національного університету імені Василя Стефаника. Ікона є частиною інклюзивного проєкту, спрямованого на доступність мистецтва для незрячих людей.
Участь у церемонії освячення ікони взяли: керівниця проєкту, доцентка Надія Бабій, завідувач кафедри дизайну і теорії мистецтва Олег Чуйко, професор Богдан Губаль, а також меценат проєкту — підприємець Василь Римарук. Їх було нагороджено медаллю «За жертовність і любов до України».
Ікона виготовлена у спеціальній тактильній техніці: її об’ємну текстуру можна дослідити на дотик, відчуваючи контури фігур, одягу, лику Богородиці та Ісуса. Це дозволяє людям із порушенням зору «прочитати» зображення руками, доторкнутися до сакрального образу, відчути його глибину і тепло. Особливістю ікони є QR-коди.
Відсканувавши їх смартфоном, відвідувачі можуть прослухати аудіоопис: хто зображений на іконі, які деталі важливі, що символізують жести, кольори, елементи композиції.
Це повноцінна розповідь про духовний зміст і мистецьке наповнення образу.
Інклюзивні мистецькі проєкти для людей із порушенням зору — один із напрямів роботи Центру дослідження стратегій універсального дизайну, створеного у Карпатському університеті.
Мета — зробити мистецтво доступним кожному, незалежно від фізичних можливостей. Під час війни тисячі українців втратили зір. І сьогодні як ніколи важливо дати їм змогу відчути красу, духовність, дотик до сакрального мистецтва.
Це більше, ніж мистецький експеримент. Це — крок до справжньої інклюзії, коли духовні скарби України відкриваються кожному.