
У Міжнародному науковому центрі «Обсерваторія» на горі Піп Іван відбулася знакова подія — підписання Договору про наукове і науково-технічне співробітництво між Державною установою «Національний антарктичний науковий центр» МОН України та Карпатським національним університетом імені Василя Стефаника.
Делегацію Національного антарктичного наукового центру очолила заступниця директора з наукової роботи Ірина Козерецька.
Зі сторони університету у зустрічі взяли участь в.о. ректора Ігор Цепенда, директор Астрономічної дослідної станції Міжнародного наукового центру «Обсерваторія» Володимир Троянський, секретар Наглядової ради Яна Стадільна, завідувачка кафедри біології та екології, координаторка екологічного та метеорологічного напрямків МНЦ «Обсерваторія» Мирослава Миленька.
Під час зустрічі Ігор Цепенда та Володимир Троянський презентували наукову та інфраструктурну діяльність обсерваторії, зокрема в межах спільних українсько-польських ініціатив.
У свою чергу Ірина Козерецька ознайомила присутніх з основними напрямами роботи антарктичного центру та перспективами спільних досліджень.
Підписаний договір передбачає співпрацю на безоплатній основі у сфері наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності.
Серед основних напрямків:
• проведення спільних досліджень та техніко-методичних випробувань на базі обсерваторії на горі Піп Іван;
• підготовка учасників українських полярних експедицій;
• спільна участь у конкурсах та наукових програмах, зокрема з вивчення матеріалів, отриманих під час антарктичних місій;
• підготовка та публікація результатів досліджень;
• організація конференцій, семінарів, круглих столів, спільних дослідницьких проєктів.
Координатором та науковим консультантом від ДУ НАНЦ призначено Дениса Пішняка, завідувача відділу фізики атмосфери та геокосмосу. З боку Карпатського університету — Володимира Троянського.
Це партнерство відкриває нові можливості для української науки — від Карпат до Антарктиди. Спільне використання унікальної інфраструктури, як-от обсерваторії на горі Піп Іван та станції «Академік Вернадський», сприятиме розвитку наукових досліджень, які мають глобальне значення.