Вшанування пам’яті професора Павла Федорука: вечір-спомин та презентація книжки “Код Федорука”

10 січня 2018 року до 5-х роковин з дня смерті професора Прикарпатського національного університету, проректора з наукової роботи, відомого українського вченого в галузі кібернетики та інформатики, доктора технічних наук, члена-кореспондента Академії технологічних наук України Павла Федорука відбулися вечір-спомин про видатного молодого науковця та презентація книжки про його життя, наукову й громадську діяльність під назвою “Код Федорука”. Вшанувати пам`ять Павла Федорука прийшли ректор університету, професор Ігор Цепенда, представники ректорату, колеги, студенти, рідні та друзі, вчителі та однокласники, знайомі та просто небайдужі люди. Модератором заходу виступив відомий український прозаїк, поет Володимир Єшкілєв.

“Сьогодні в нас вечір пам’яті, смутку, але в той же час – вечір надії, адже сьогодні ми говоримо про людину, яка встигла залишити за собою світлий спадок. П’ять років як немає з нами Павла Федорука. Він був людиною, яку знали не лише в Івано-Франківську, а і в інших містах країни та світу. Павло був людиною дії та все своє життя спонукав тих, хто його оточував, діяти та творити”, – зазначив на початку зустрічі Володимир Єшкілєв.

Він також розповів, що до 5-х роковин з дня смерті Павла Федорука вийшла в світ книга “Код Федорука”. Це документально-біографічне видання про життя наукову, педагогічну та громадську діяльність Павла Івановича, в якій також спогадами про нього діляться рідні, друзі та колеги. Кожному із присутніх на зустрічі вручили примірник книги.

“Павло був дуже оптимістичною людиною. Завжди спішив жити і хотів зробити щось добре. Син мав стрижень, який давав йому можливість багато зробити з того що він встиг”, – сказала про сина Зінаїда Федорук. Вона також подякувала усім, хто долучився до впорядкування видання.

Своєю чергою на вечері пам`яті зі словом про колегу виступив ректор університету Ігор Цепенда. “Попри те, що Павло Іванович був молодою людиною, він був зрілим науковцем. Як інформатик, він розумів, що те, що сьогодні відбувається в світі, в університеті вимірюється не роками, а місяцями. Він багато подорожував і після кожної подорожі у нього виникали нові цікаві думки та ідеї, які він хотів впроваджувати в університеті. Можемо сьогодні з впевненістю говорити, що багато з того, що було закладено ним в науковому середовищі, залишилося і дотепер. Він сформував свою наукову школу, яка є не тільки віддзеркаленням наукового доробку Павла Федорука, але і його пам’яттю”, – зазначив ректор. 

Ігор Євгенович також розповів, що в рідному університеті завжди пам’ятають видатного вченого, науковця, професора Павла Федорука. На вшанування пам`яті колеги відкрито мультимедійну лекційну аудиторію, в якій проводяться заняття для студентів. Також на базі університету щороку проходить Всеукраїнський конкурс учнівських проектів з програмування імені професора Павла Федорука.

Своїми спогадами про колегу та друга поділилися директор центру інформаційних технологій університету Андрій Аннич, декан факультету туризму Володимир Великочий, завідувач кафедри біохімії та біотехнології Володимир Лущак, викладач кафедри англійської філології Леся Ікалюк. Зокрема, Володимир Великочий зазначив, що «багато ідей Павла Івановича були б не реалізовані, якби не його вміння згуртовувати навколо себе людей». Відкритість, людяність і бажання щиро допомагати людям – так про Павла Федорука згадували його колеги. 

Дружина Павла Федорука Олександра підкреслила, що її чоловік був багатогранною людиною. «Він був надзвичайно великим патріотом України та міста, в якому працював. Кожен з присутніх має багато спогадів, пов’язаних з Павлом. Я хочу, щоб ці спогади нас надихали”,– резюмувала вона. Олександра Федорук також подякувала усім, хто прийшов вшанувати пам`ять її чоловіка.

Довідково:

Павло Іванович Федорук народився 15 травня 1972 року в м.Львів. У 1994 році закінчив фізико-математичний факультет Прикарпатського університету імені Василя Стефаника за спеціальністю “Фізика та інформатика”. Свою трудову діяльність розпочав у 1994 році на посаді інженера-програміста інформаційного відділу Прикарпатського університету. З 1994 по 2002 рік був завідувачем інформаційним відділом. З 2002 року очолив Центр інформаційних технологій Прикарпатського університету імені Василя Стефаника. У 2002 році йому було присуджено науковий ступінь кандидата технічних наук за спеціальністю “Математичне і програмне забезпечення обчислювальних машин і систем“. В 2003-му – присвоєно вчене звання доцента кафедри економічної кібернетики Прикарпатського національного університету.

З 2007 року – член програмного комітету і голова на секціях міжнародних науково-практичних конференцій «Освіта на основі web-технологій» і «Комп’ютерні і передові технології в освіті». З 2007 року брав участь в роботі Міжнародного комітету рефері як представник від України  при проведенні конкурсів докторських робіт у галузі освіти на базі web-технологій і міжнародного конкурсу некомерційного програмного забезпечення освітніх систем, які базуються на інформаційних технологіях. З 2008 року був експертом науково-технічної ради МОН України секції «Інформатика і кібернетика». Академік Академії технічнологічних наук. Був керівником 4 науково-дослідних робіт в галузі дистанційного навчання. У 2006-2008 роках Павло Федорук був стипендіатом Кабінету Міністрів України як молодий вчений. У 2009 році одержав обласну премію імені Терсенова обласної спілки винахідників і раціоналізаторів за розробку систем дистанційного навчання і контролю знань на базі Інтернет-технологій. У 2010 році одержав диплом, нагрудний знак і премію голови обласної державної адміністрації та голови обласної ради у номінації «Відомий науковець року» за вагомі досягнення в галузі науки та освіти та особистий внесок у розвиток науки.

У 2010 році Павло Іванович захистив докторську дисертацію за спеціальністю “Інформаційні технології“. У 2011 році йому було присвоєно вчене звання професора кафедри інформаційних технологій Прикарпатського національного університету. 2010-2012 рр. – очолював новостворену кафедру інформаційних технологій факультету математики та інформатики. У 2012 році був призначений на посаду проректора з наукової роботи університету. 10 січня 2013 року життя Павла Федорука обірвала важка хвороба.