Українську версію виставки «Діалог про долю і душу Станіслава Вінценза (1888-1971)», що відкрилася сьогодні в Івано-Франківському краєзнавчому музеї, вже незабаром буде представлено і в нашому університеті. Виставка присвячена видатному письменнику, польському філософу Станіславу Вінцензу.
В урочистостях брали участь ініціатор демонстрації експозиції в Україні, народний депутат України, Голова Комітету з питань культури і духовності Микола Княжицький, Консул Республіки Польща у Львові Томаш Коваль, заступник голови Івано-Франківської обласної ради Сергій Басараб, начальник Управління культури, національностей та релігій ОДА Володимир Федорак, голова Верховинської районної ради Іван Шкіндюк, представники громадськості та журналістів.
Експозиція являє собою біографічну розповідь про Станіслава Вінценза на тлі краєвидів Карпат та Гуцульщини. “Діалог про долю і душу” створено на основі документів та фотографій з сімейних архівів родин Вінценза та музеїв і бібліотек Польші, Швейцарії, Франції та Великої Британії.
«Вперше українську версію виставки “Діалог про долю і душу. Станіслав Вінценз (1888-1971)” продемонстрували в Верховній Раді 6 листопада цього року. Після презентації в українському парламенті виставка подорожує Україною від Києва до села Криворівня Верховинського району. В Криворівні вона експонуватиметься на постійній основі в Центрі міжкультурного діалогу імені Станіслава Вінценза, який ми плануємо відкрити у 2020 році», – розповів народний депутат України Микола Княжицький.
На думку голови Комітету з питань культури і духовності, память про таких людей, які пропагували мир між всіма народами, відстоювали свободу і Польщі, і України та шукали шляхи порозуміння між цими народами, особливо важлива в теперішній час.
У 2014 році виставку презентували у Польщі, а цьогоріч на теренах нашої держави. З українського боку презентація виставки організована ГО “Всеукраїнський демократичний форум”, з польського – Інститутом польської філології Вроцлавського університету. Її автором є літературознавець, викладач Інституту польської філології Вроцлавського університету, доктор наук Ян Джей Хороший.
“Станіслав Вінценз, дійсно, постать непересічна. Не тільки тому, що він зміг з боку подивитися на Гуцульщину, ввійти в неї, усвідомити і передати нам свої враження. Це людина, яка сьогодні потрібна, і в українсько-польських відносинах, тому, що ми повинні шукати ті постаті, які нас єднають”, – зазначив ректор університету Ігор Цепенда під час презентації.
Ректор також вручив Голові Комітету з питань культури і духовності Миколі Княжицькому унікальне видання науковців університету – книгу “Гошівська обитель Богородиці на Ясній Горі в Карпатах. Том 1” за редакцією професора Миколи Кугутяка.
Консул Республіки Польща у Львові Томаш Коваль підкреслив важливість виставки, оскільки це історія життя особливої людини – Станіслава Вінценза, який був великим європейським гуманістом дотримувався ідей толерантності, співіснування та співпраці людей різних націй, культур та віросповідань.