В.о. ректора Ігор Цепенда — на Економічному форумі Центрально-Східної Європи

У польському містечку Карпачі завершився XXXIIІ Економічний форум країн Центрально-Східної Європи, який ще називають Центральноєвропейським Давосом. Це найбільша щорічна подія для провідних політиків, економістів, науковців, освітян, представників ділового світу та неурядових організацій. Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника на Форумі традиційно представляв в.о. ректора Ігор Цепенда. Він взяв участь у багатьох дискусіях, провів низку важливих зустрічей на полях Форуму, а також підписав важливу для університету нову Угоду про співробітництво з керівником Інституту Східноєвропейських Досліджень Зигмунтом Бердиховським, який є Головою Програмної ради Економічного форуму. Завдяки цій співпраці з 2018 року 17 наших найкращих студентів щорічно отримують стипендії (1000 доларів США у гривневому еквіваленті) від цього авторитетного Фонду.

Для більш, ніж 6 тисяч учасників Економічний форум у Карпачі є особливим місцем, де особи, які приймають політичні, економічні та соціальні рішення, можуть зустрітися та встановити цінні ділові контакти, а також обговорити актуальні програми та знайти для них найкращі рішення.

Під час цьогорічної церемонії відкриття Форуму було презентовано довгоочікуваний звіт, підготовлений SGH (Warsaw School of Economics) та Економічним форумом. У заході взяв участь голова Програми Економічного форуму Зигмунт Бердиховський, ректор SGH Пітер Ваховяк, професорка SGH та віце-президентка Європейського інвестиційного банку Тереза Червінська.

Цей звіт є комплексним аналізом найважливіших соціально-економічних питань країн Центрально-Східної Європи і він дав основу для багатьох змістовних дискусій, які відбувалися у Карпачі з 3 по 5 вересня 2024 року. Три насичені дні, а це більше 500 дебатів, присвячених безпеці, цифровізації, інвестиціям, державно-приватному партнерству, освіті, кібербезпеці, охороні здоров’я, енергетичній трансформації та Україні пройшли під девізом «Час нових лідерів: формуємо майбутнє разом». Йшлося насамперед про зміну лідерів європейських урядів у наслідок виборів, зокрема, у Польщі, та їх вплив на поточну геополітичну ситуацію.

Роботу на Форумі в.о. ректора університету розпочав 3 вересня з участі у дискусії «Люди свободи Європи Карпат». Розмірковучи про постаті, які можна саме так назвати, він згадав про нещодавну визначну подію на Верховинщині, а саме встановлення та освячення «Вінцензенівського Хреста» на місці колишньої оселі Станіслава Вінценза у селі Бистрець.

«Цей відомий польський письменник був непересічною вільною людиною, закоханою у Гуцульщину. Свою любов до вільних гуцулів він виклав у незабутній тетралогії «На високій полонині». Вінценз показав і українцям і полякам як можна вибудовувати відносини, якщо маєш повагу до свого партнера, якщо прагнеш разом зробити щось добре», — підкреслив Ігор Цепенда.

Також в.о. ректора згадав видатного поляка Івана Павла ІІ, який ще у 2001 році закликав українців та поляків шукати те, що їх об’єднує, а не розʼєднує.

«Такі постаті несли ідеї свободи і виховували цілі покоління вільних людей», — наголосив Ігор Цепенда.

На його думку, душа України є з цивілізацією, яка має найважливіше — свободу. Народ України бореться за свободу.

4 вересня на полях XXXIIІ Економічного форуму у Карпачі в.о. ректора Ігор Цепенда підписав нову двосторонню Угоду про співпрацю між нашим університетом та Фондом Інституту Східноєвропейських досліджень (Варшава, Республіка Польща) з засновником Фонду, головою Програмної Ради Економічного форуму  Зигмунтом Бердиховським.

Студенти Прикарпатського національного університету  – єдині серед студентів українських закладів вищої освіти з 2018 року щорічно отримують стипендії (1000 дол США у гривневому еквіваленті) від цього відомого Фонду.

Також у другий день XXXIIІ Економічного форуму країн Центрально-Східної Європи у Карпачі разом із спеціальним гостем — кінорежисером з Італії Стефано Ді П’єтро в.о. ректора ПНУ Ігор Цепенда взяв участь у розмові «Освіта і наука у період війни». Після якої учасникам форуму було продемонстровано фільм цього італійського кінодокументаліста «Війна з освітою».

У ході обговорення Ігор Цепенда зазначив, що під час великої війни зʼявилося багато документальних стрічок, їхній головний наратив — правда, яку дуже важливо доносити до західного глядача.

В останній день Форуму 5 вересня в.о. ректора Прикарпатського університету Ігор Цепенда виступив на панелі «Інфраструктура та відбудова. Перспективи економічного та транскордонного співробітництва між Польщею та Україною».

Під час дискусії він розповів про реалізацію спільних з польськими партнерами міжнародних проєктів відбудови метерологічно-астрономічної Обсерваторії на горі Піп Іван та будівництва Міжнародного центру зустрічей студентської молоді у Микуличині. Також він зауважив про те, що «Україну і Польщу чекають чергові складні виклики, але головне завдання, яке сьогодні стоїть перед політичними елітами полягає в тому, щоб втримувати діалог і спільно приймати рішення як виходити зі складних ситуацій».