
Маніпуляції, пропаганда, брехня – про це та не тільки говорили на дводенному тренінгу «STOPманіпулятор» зі студентами другого та четвертого курсів, які обрали вибіркову дисципліну «Медіаграмотність та інформаційна гігієна».
Захід організувала Академія української преси за підтримки Фонду Фрідріха Науманна за Свободу в Україні.
Тренери Валерій Іванов, Юлія Кулик і Максим Запорожченко поділилися інсайтами про методи впливу, особливості пропаганди та медіа, зокрема – розповіли про практичні інструменти протидії дезінформації.
Професор і доктор філологічних наук, президент АУП, Валерій Іванов каже, що скептично ставиться до думки, що журналістам потрібно викладати медіаграмотність, адже вона – для всіх, а журналісти, за його словами, професіонали, які перевіряють інформацію, тобто медіаграмотність – професійна журналістська діяльність. Він наголошує й на важливості медіграмотності: «Немає інформації, яку не треба перевіряти. Немає джерел, яким можна повністю довіряти – будь-яке джерело, рано чи пізно, може схибити свідомо або не свідомо. Будь-яка інформація, тим більше, та, яка може вплинути на аудиторію, – вона може виявитися хибною».
У перший день тренінгу разом зі студентами спікери проаналізували варіанти маніпуляцій свідомістю на реальних кейсах, у форматі гри виконували завдання, серед яких – створення новини для конкретної цільової аудиторії з використанням всіх методів для привернення уваги.
Другий день тренінгу розпочався з гри «Медіаграмотна мафія», під час якої «фактчекери» мали знайти мафію в ролі «фейків». Крім того, говорили про те, як стати тією людиною, якою неможливо маніпулювати, а також про медіараціон та інфодетокс.
Максим Запорожченко запропонував 10 практичних кроків з інфодетоксу, які допоможуть значно покращити нашу інфогігієну та очистити власний інформаційний простір.
Серед іншого – Юлія Кулик розповіла про специфіку тригерів, розділивши на основні їх види: візуальні, аудіальні, запахові, смакові та кінестетичні. Зокрема тренерка також навела «топ порад» щодо маніпуляцій, які ефективно сприяють впливу на співрозмовника.
«STOPманіпулятор» –не про вміння перевіряти кожне повідомлення, а про відчуття маніпулятивного впливу, про що зазначив менеджер медіаосвітніх програм АУП і тренер Максим Запорожченко. Студенти не тільки отримали теоретичні та практичні знання, але й мали змогу поставити власні запитання професіоналам. Дводенний тренінг завершили врученням сертифікатів.
Своїми думками про дводенний тренінг «STOPманіпулятор» поділилася студентка 4 курсу журналістики Євгенія Косторнова: «Мені дуже добре запам’яталася одна фраза нашого тренера – те, що вони хочуть навчити нас не як перевіряти кожну інформацію підряд, а навчити відчувати те, що на нас йде якийсь маніпуляційний вплив. І, я вважаю, це дуже важливо та корисно».
Івано-Франківськ є другою зупинкою для «STOPманіпулятор» після Тернополя, далі тренінг очікують студенти-журналісти Льовова, для яких підготують уже інші ігри та завдання, які допоможуть краще зрозуміти теоретичний матеріал і спробувати техніки з теоретичного блоку одразу на практиці.