
Сьогодні Прикарпатський (Карпатський) національний університет імені Василя Стефаника урочисто відзначив 85-ту річницю з часу заснування та 154 роки від дня народження свого патрона — видатного українського письменника Василя Стефаника.
Заходи розпочалися з Божественної літургії в наміренні за Україну, за мир, за кожного, хто бореться, навчається, творить і зберігає духовність у непрості часи. Спільна молитва об’єднала студентів, викладачів, працівників університету, а також почесних гостей.
Наступною знаковою подією стало відкриття пам’ятних дошок колишнім ректорам університету, які своїм життям і професійною діяльністю вплинули на становлення та розвиток вишу. Відкривали дошки в.о. ректора університету професор Ігор Цепенда разом із професорсько-викладацьким складом.
Ушанували пам’ять таких постатей:
- Олександра Андрійовича Устенка — ректора Івано-Франківського педагогічного інституту імені Василя Стефаника (1967–1980 рр.), знаного вченого-економіста, академіка низки галузевих академій;
- Віталія Івановича Кононенка — ректора з 1986 по 2005 рр., мовознавця, академіка НАПН України, почесного ректора університету;
- Богдана Костянтиновича Остафійчука — фізика-матеріалознавця, члена-кореспондента НАН України, ректора з 2005 по 2012 рр.
Ігор Цепенда, виступаючи перед присутніми, підкреслив, що ці постаті — не лише колишні керівники, а творці ідентичності університету, які заклали основи його наукового та освітнього авторитету.
У актoвій залі університету відбулося продовження урочистої програми. Учасники заходу вшанували хвилиною мовчання Героїв Небесної сотні та полеглих воїнів, які віддали своє життя за Україну.
З нагоди відкриття урочистої академії усіх присутніх привітав в.о. ректора університету Ігор Цепенда:
«Шановна університетська спільното! Дорогі гості, колеги, студенти та випускники!
Готуючись до виступу з нагоди ювілею нашого університету, я традиційно почав із цифр і досягнень: зростання професорсько-викладацького складу, перемоги у вітчизняних і міжнародних рейтингах, зростання кількості студентів — нас уже понад 17 000!Але кілька хвилин тому ми з вами заклали символічну капсулу часу та посадили дерево життя. І ця подія змінила мою концепцію виступу. У капсулі — листи наших студентів до своїх ровесників, які навчатимуться тут через 15 років. Ми довго думали, у якій формі зберегти ці послання: папір, QR-код, флешка — ненадійні носії. Хтозна, чи буде через півтора десятиліття техніка, здатна їх прочитати.
Але це не головне. Головне — ідея.
Ці листи адресовані людям. Їх написали студенти для студентів майбутнього. І це повертає нас до простої істини: у центрі всього — людина.
Ці листи — не просто послання в майбутнє. Це наше свідчення віри в силу молодості, у тяглість традицій, у твердий фундамент, який ми закладаємо сьогодні.
За останнє десятиліття наш університет пройшов непростий, але успішний шлях. Без стратегії це було б неможливо. Але жодний стратег і жодна стратегія не працюють, якщо в них не вірять люди.
Напередодні ювілею я мав багато інтерв’ю. Один журналіст запитав: «Яке ваше найбільше досягнення за роки каденції?». Я замислився. І зрозумів: переконати колег у власній силі, у тому, що їхній інтелектуальний потенціал може зробити з доброго регіонального ЗВО — університет, який входить у десятку найкращих в Україні. Це і є найбільше досягнення.
Вірити в людину. Розкрити людину.
Розкрити людину — це допомогти їй знайти себе, реалізуватися, відчути свою цінність у великій справі розвитку університету та держави.Нещодавно змінився охоронець на прохідній. Я під’їхав до університету, а він мене ще не знав. Запитав: «Хто ви? З якою метою їдете до університету?». І я сам собі поставив ці питання: хто я тут? З якою метою ми всі щодня йдемо до нашого університету?
Відповідь одна — щоб творити середовище, в якому народжуються знання, наука, культура, духовність. І все це — завдяки людям.
Сьогодні я хочу вклонитися нашим 62 студентам і випускникам, які віддали своє життя за незалежність України!
Сьогодні я хочу вклонитися нашим випускникам, друзям, партнерам, які протягом 85 років були з нами: від учителя в гірському селі — до державного діяча. Вони творили й творять наш університет.
Особлива подяка — нашим польським друзям, частина з яких сьогодні присутня в цій залі. Пану Зигмунту Бердиховському, який вже майже десять років підтримує наших найкращих студентів. Завдяки йому понад 100 тисяч доларів стипендіального фонду передано не для того, щоб українські студенти виїжджали за кордон, а щоб вони вчилися та жили в Україні.
Дякую нашим партнерам з найбільшого технологічного університету Центральної Європи — Академії гірничо-металургійної в Кракові, в особі почесного професора Даріуша Салі. Їхня підтримка нашої мрії про Обсерваторію, спільні проєкти з космічних технологій — це все не лише про науку. Це про довіру до людей.
Завдяки їхній підтримці ми стали асоційованими членами Європейської асоціації космічних університетів. Але найбільше я вдячний за те, що в момент істини — під час війни — вони першими зателефонували з простим запитанням: чим вам допомогти — і допомогли.
Це теж про людину.У залі — мої колеги-ректори. Ми будували партнерства у часи, коли було важко. Не конкуренція, а співпраця стала нашою відповіддю на виклики. Особлива шана ректору Олександру Співаковському, який разом із колективом не дозволив створити російський університет на окупованій території. Він не просто зберіг — він відбудовує й творить новий університет, заснований на новітніх технологіях.
І знову — це все роблять люди. Ті, хто вистояв перед загарбником. Ті, хто підтвердив свою відданість Україні.
Дорогі друзі!
Сьогодні, у день ювілею, я хочу ще раз наголосити: університет — це не стіни і не тільки рейтинги. Це люди. Люди, які вірять. Які діють. Які творять.Нехай серцем нашого університету завжди залишаються віра, гідність і любов до України.
Зі святом вас! З ювілеєм нашої великої університетської родини!».
Особливою подією святкування стало вручення обласної премії імені Василя Стефаника — найвищої культурної відзнаки Івано-Франківщини.
Премії вручали заступниця голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації Крістіна Торган та Перший заступник Голови обласної ради Василь Гладій.
Призначили премію імені Василя Стефаника в галузі літератури:
- В номінації «Поезія» — Івану Андрушку — поету, педагогу, багаторічному учителю української мови та літератури, активному журналісту за правильність і культуру рідної мови у школі й побуті.
- В номінації «Проза» — Іванні Стеф’юк — українській письменниці, літературознавиці, етнографині, методистці, кандидатці філологічних наук, членкині Національної спілки письменників України.
- У номінації «Документальна і науково-критична література (естетика, літературознавство, мистецтвознавство, українознавство, художня публіцистика, критика, мемуаристика)» — Роману Киселюку — краєзнавцю, поету, новелісту, члену Національної спілки письменників України та Національної спілки краєзнавців України.
- В номінації «Новелістика» — Михайлу Буджаку — українському письменнику, журналісту, краєзнавцю та фольклористу.
- В номінації «Твори або роботи, що популяризують творчість Василя Стефаника, в тому числі написані письменниками, котрі проживають за межами області» Оксані Тебешевській — депутату Івано-Франківської обласної ради, Заслуженій вчительці України, відомій громадській діячці, літераторці, майстрині.
Після цього розпочалося нагородження представників університетської спільноти, які своєю працею зміцнюють авторитет вишу.
Грамоти Івано-Франківської ОВА вручили:
- Ігорю Гояну, професору кафедри соціальної психології;
- Богдану Рачію, професору кафедри прикладної фізики матеріалознавства;
- Віктору Гусаку, доценту кафедри біохімії та біотехнології;
- Ользі Деркачовій, професору кафедри української літератури;
- Діані Шеленко, професору кафедри підприємництва, торгівлі та прикладної економіки.
Подякою ОВА відзначено Лесю Данилюк, доцента кафедри трудового, екологічного та аграрного права навчально-наукового юридичного інституту.
Грамоти обласної ради вручено:
- Ользі Григорів, головному бухгалтеру;
- Тетяні Корнієнко, начальниці відділу документообігу та діловодства.
Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків вручив грамоту міського голови:
- Галині Волощук, доценту кафедри філології Коломийського інституту.
Подяками міського голови нагороджено:
- Катерину Фомін, доцента кафедри англійської філології;
- Маріанну Жумбей, доцента кафедри іноземних мов та країнознавства факультету туризму;
- Марію Аравіцьку, професора кафедри терапії, реабілітації та морфології.
- Романа Дмитришина, професора кафедри математичного аналізу і функціонального аналізу;
- Мар’яну Сигидин, завідувачку відділу міжнародних зв’язків.
Захід продовжувався з вітальними словами від ректорів провідних університетів міста: Ігоря Чудика (ІФНТУНГ), Романа Яцишина (ІФНМУ), Олександра Співаковського (ХДУ) та проректора УКД Любомира Ілина. Почесний професор університету, академік НАПрНУ Василь Костицький виступив з промовою.
Вітали також наших почесних гостей від академічної спільноти технологічного університету АГХ в Кракові, почесного професора нашого університету, Даріуша Салю та представника Голови Благодійного фонду імені Святого Лаврентія Генріха Бенера — координатора фонду, Василя Петрука.
Мистецьку атмосферу заходу створив ансамбль танцю «Дивоцвіт» з хореографічною композицією «Барви Карпат» під керівництвом Ольги Квецко.
Однією з центральних частин урочистостей стала церемонія посвяти почесного доктора та почесного професора університету.
- Почесне звання доктора було присвоєно Голові програмної ради Фундації Інституту Східних досліджень Зигмунту Бердиховському.
- Почесним професором університету став професор Іван Баланюк, завідувач кафедри обліку і оподаткування.
Академічну нагороду імені Василя Стефаника отримали:
- доктор філологічних наук, професор Роман Піхманець;
- поет, громадський діяч Богдан Томенчук.
Відзначено внесок попереднього складу Наглядової ради університету. Зокрема, нагородили медаллю та дипломом «За заслуги перед університетом»:
Ігоря Прокопіва — довголітнього голову Наглядової ради університету, відомого українського державного діяча, підприємця, одного з ідеологів зміцнення газотранспортної системи України. За його менеджерської підтримки формувалися стратегічні проекти університету, зокрема Міжнародний центр зустрічі студентської молоді України і Республіки Польща в Микуличині.
Василя Вишиванюка — почесного консула Угорщини в Івано-Франківську, відомого українського підприємця і мецената. Серед численних спільних проектів «Книга добра», учасники якого — діти і студентська молодь об’їхали багато країн світу несучи слова миру до світової спільноти. За його участі численні акції благодійної допомоги для університету, тільки в цьому місяці університет отримав комп’ютерної та побутової техніки для студентських гуртожитків на суму більше 4 млн. грн
Ростислава Держипільського — лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, народного артиста України, директора Івано-Франківського Національного академічного театру імені Івана Франка, протягом останньої декади на посаді професора нашого університету сформував свій театральний клас, випускники якого сьогодні складають основу трупи нашого славного театру. Серед численних театральних проектів — шостий рік поспіль до Дня Незалежності у Міжнародному науковому центрі «Обсерваторія» на горі Піп Іван відбувається арт-проект «Театральні Попівання»
Андрія Лісняка — відомого українського фінансиста, директора Івано-Франківської філії «Державного експортно-імпортного банку України». За фінансової підтримки банку відбуваються численні міжнародні конференції та заходи університету. Серед них відомий проєкт «Українсько-польські зустрічі у Яремчі», який збирає авторитетних українських і польських експертів та дипломатів, і в цьому році відбуватиметься у вісімнадцятий раз.
Володимира Чернецького — начальника Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області у 2013-2024 роках. За його участі було сформовано модель партнерства у розбудові Міжнародного наукового центру «Обсерваторія» на горі Піп Іван, де сьогодні в режимі 24/7 працює найвищий в Європі гірський рятувальний загін.
Володимира Шкварилюка — українського політика і економіста, народного депутата України (VII-VIII) скликання. Саме за його сприяння університет розпочав масштабний проект енергозбереження навчальних корпусів і гуртожитків, а також реалізацію державного інвестиційного проекту «Міжнародний центр зустрічей студентської молоді України та Республіки Польща» з кошторисною вартістю 240 млн. грн.
Свої виступи подарували лауреати всеукраїнських та міжнародних конкурсів — квартет бандуристок «Ґердан» Інституту мистецтв.
Нагороди Національної академії наук України, які вручив академік Євстахій Крижанівський, отримали:
Володимир Коцюбинський — завідувач кафедри прикладної фізики і матеріалознавства фізико-технічного факультету «За наукові досягнення»
Володимира Бойчук — професор кафедри прикладної фізики і матеріалознавства фізико-технічного факультету «За сприяння розвитку науки»
Тарас Василишин — професор кафедри математичного і функціонального аналізу факультету математики та інформатики «Талант, натхнення, праця»
А також Галина Семчишин — професор кафедри біохімії та біотехнології факультету природничих наук,
Загороднюк Андрій — завідувач кафедри математичного і функціонального аналізу факультету математики та інформатики
Відзнаки Національної академії педагогічних наук України вручив член-кореспондент Ігор Цепенда.
Грамотами були нагороджені:
- Інна Червінська — професор кафедри початкової освіти та освітніх інновацій педагогічного факультету.
- Оксана Цюняк — професор кафедри початкової освіти та освітніх інновацій педагогічного факультету.
- Оксана Кондур — декан педагогічного факультету.
За вагомий внесок у розвиток спортивного життя університету, голова Національного олімпійського комітету України в Івано-Франківській області Мирослав Карабін нагородив:
- Івана Курилюка — головного тренера Академії боротьби Прикарпаття ім. Василя Федоришина Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.
- Юрія Процюка — головного тренера волейбольно-спортивної команди Інструктор спортивного клубу «Наука».
Відповідно до наказу ректора, почесними грамотами та грошовими винагородами були нагороджені:
- Надія Бабій — професор кафедри дизайну і теорії мистецтв навчально-наукового інституту мистецтв.
- Іван Костів — викладач кафедри цивільного права навчально-наукового юридичного інституту.
- Роман Дзумедзей — директор наукової бібліотеки.
- Мирослава Гундяк — методист І категорії навчально- методичного відділу.
- Катерина Фученко — провідний бухгалтер бухгалтерії університету.
Нагороду кращий молодий науковець у галузі «Суспільні науки» отримав кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України і методики викладання історії Богдан Паска.
Кращий молодий науковець у галузі «Гуманітарні науки» отримала виконувач обов’язків завідувача кафедри слов’янських мов, кандидат філологічних наук, доцентка Наталія Щербій.
Кращий молодий науковець у галузі «Математичні та природничі науки, технічні науки» отримала старша наукова співробітниця кафедри біохімії та біотехнологій факультету природничих наук Ольга Стрільбицька.
У рамках конкурсу на логотип і слоган університету були відзначені переможці, чиї ідеї найкраще відобразили дух і цінності КНУВС.
Цінні призи — комп’ютерну техніку для графічного дизайну отримали студентки нашого Інституту мистецтв:
1 місце у фіналі — Аліна Корнієнко, студентка 4 курсу, спеціальності «Дизайн середовища».
2 місце — Ольга Ковалів, студентка 2 курсу, спеціальності «Графічний дизайн».
3 місце — Анастасія Лозинська, студентка 2 курсу, спеціальності «Середня освіта (Музичне мистецтво).
Подяки ректора за активну участь у студентському самоврядуванні отримали:
- Софія Дерев’янко, Антон Савчук, Богдан Андрухів, Максим Ковалюк, Христина Микитин, Тетяна Гірна, Надія Вережак, Христина Войтків, Ольга Позняк, Вероніка Бушкова.
Грамотами були нагороджені:
- Софія Дубік, Марта Довбня, Діана Стасишин, Ангеліна Вовк, Юрій Круцько, Емілія Ільків, Віталій Вельган, Інеса Юрків, Вероніка Озарко, Ілля Кочержук, Анастасія Ільницька, Олексій Тутов, Олександр Цегельський, Тетяна Кірик.
Урочистості завершила мистецька ретро-сторінка, яка репрезентувала музичне й хореографічне мистецтво Івано-Франківського педагогічного інституту імені Василя Стефаника різних десятиліть. Атмосферу творчого піднесення та ностальгії майстерно створили легендарні ведучі:
- Лілія Борисевич — заслужена працівниця культури України, доцентка кафедри філософії, соціології та релігієзнавства факультету психології Карпатського національного університету імені Василя Стефаника;
- Микола Соя — заслужений працівник освіти України, кандидат педагогічних наук, професор Карпатського національного університету імені Василя Стефаника.
Їхнє натхненне слово, а також виступи творчих колективів створили яскраву фінальну ноту святкування, поєднавши минуле й сучасне університетської культури.
ФОТО: https://fex.net/uk/s/cbfvv6x