
На запрошення в.о. ректора Прикарпатського (Карпатського) національного університету імені Василя Стефаника професора Ігоря Цепенди представники Херсонського державного університету на чолі з ректором, професором Олександром Співаковським, відвідали село Русів — малу батьківщину видатного українського письменника, патрона нашого університету Василя Стефаника.
У межах візиту делегація з Херсона ознайомилася з літературною спадщиною та родинною історією митця. Гості побували в Літературно-меморіальному музеї, оглянули пам’ятник на центральній площі Русова, відвідали садибу й могилу письменника, поспілкувалися з родиною Стефаників та мешканцями села, які бережуть пам’ять про свого великого земляка, культивуючи традиції та культуру рідного краю.
Особливе враження на гостей справив оновлений до 150-річчя Василя Стефаника музей — сучасний інтерактивний простір європейського рівня. Завдяки участі фахівців нашого університету було реалізовано реекспозицію, оновлено внутрішній простір музею та впроваджено новітні форми презентації спадщини письменника. Зворушливим моментом стала спільна з ректором ХДУ церемонія покладання квітів на могилу Василя Стефаника на місцевому цвинтарі.
Просто неба, біля хати, в якій жив письменник, відбулося камерне літературно-мистецьке свято за участі акторів Івано-Франківського національного академічного драматичного театру імені Івана Франка на чолі з його директором-художнім керівником Ростиславом Держипільським.
До мистецького дійства долучилися й онуки Василя Стефаника — Олеся та Василь Стефаники. Пані Олеся особисто провела екскурсію садибою та поділилася родинними спогадами про письменника. Вона є директоркою Центрального державного історичного архіву України у Львові та тісно співпрацює з Херсонським обласним архівом, добре знаючи про героїчні зусилля херсонців у збереженні національної документальної спадщини під час окупації.
На знак подяки за щирий прийом і глибоку пошану до постаті Василя Стефаника представники Херсонського державного університету залишили теплі слова у книзі відгуків.
«У кожному куточку України є свої велетні, яких потрібно шанувати не лише у дні пам’яті, а постійно. Сюди повинна приїжджати молодь. Сюди повинні приїжджати українці з усіх куточків країни. Сюди повинні приїжджати закордонні гості і бачити, що таке Україна, що таке Стефаник», — наголосив в.о. ректора ПНУ Ігор Цепенда під час візиту до Русова.
Це була особлива зустріч зі Стефаником — митцем, який тонко розумів людську душу та неймовірно глибоко зумів передати її стан у своїх новелах — коротких за формою, але неосяжних за змістом.