«Світ над нами. Світ довкола нас»: Карпатський університет поєднав науку, музику і гори у потужну бренд-подію

26–27 липня 2025 року на Прикарпатті відбулася масштабна подія, присвячена 87-річчю обсерваторії на горі Піп Іван — «Світ над нами. Світ довкола нас». Організатором виступив Карпатський національний університет імені Василя Стефаника.

Дводенна програма охопила три локації та чотири виміри: небо, землю і навколишній світ — через музику, науку, дослідження й інтерактив. А ще світ у нас — благодійну акцію на підтримку аматорів, які створюють дрони для наших захисників.

Розпочалася подія з телемосту, який поєднав учасників, що зібралися у Міжнародному науковому центрі «Обсерваторія» та молодь, яка вітала всіх з Міжнародного центру зустрічей у Микуличині.

Світ над нами

26 липня на висоті 2028 метрів — в обсерваторії на горі Піп Іван — відбувся унікальний музично-науковий перформанс. Відомий телерадіоведучий, поет і музикант Роман Коляда подарував глядачам концерт-імпровізацію «Музика Космосу. Під небом Попівана», який доповнила науково-популярна лекція директора астрономічної дослідної станції Володимира Троянського «Як звучить Всесвіт?». Також гість обсерваторії Роман Коляда подарував бібліотеці «Білого слона» свою книжку «Сьоме небо війни».

Світ під нами

Наступного дня у Міжнародному центрі зустрічей студентської молоді в Микуличині пройшов цикл лекцій, воркшопів та екологічних діалогів, що дозволив по-новому подивитися на Карпати. Присутні дізнавалися, які таємниці зберігає гірська геологія, де шукати червону руту та що означає поява «карпатського слона». У рамках освітньої частини проєкту відбулася лекція Мирослави Миленької «Наукова магія Карпат» та музичний діалог Романа Коляди з учасниками літньої школи STEFANYKecoSCHOOL.

Світ довкола нас 26-27 серпня.

Програма також охопила серію практичних занять у спортивно-оздоровчому таборі «Смерічка», де учасники мали змогу досліджувати біорізноманіття Карпат через цифрові інструменти, взяти участь у ліхенологічному практикумі, наукових квестах, дискусіях та фотосесіях.

Світ у нас

Подія мала важливий благодійний вимір. У рамках події відбувся та продовжує тривати збір коштів «Попіван на пташок»на підтримку інженера, що створює дрони для підрозділів ЗСУ.

Організатори наголосили: «Ми піднімаємося на Піп Іван завдяки тим, хто тримає небо над нами».

Покликання на банку: https://send.monobank.ua/jar/4Ue15EAXwG

Антарктида ближче, ніж здається

Вперше у рамках відзначення 87-річниці обсерваторії університет приймав делегацію Державної установи «Національний антарктичний науковий центр» МОН України. Її очолила заступниця директора з наукової роботи Ірина Козерецька.

Учасниками зустрічі з університетського боку стали в.о. ректора Ігор Цепенда, директор Астрономічної дослідної станції Володимир Троянський, секретар Наглядової ради Яна Стадільна та завідувачка кафедри біології та екології Мирослава Миленька.

У межах візиту відбулося підписання Договору про наукове і науково-технічне співробітництво між Карпатським університетом та Національним антарктичним науковим центром. Цей документ відкриває нові горизонти для української науки — від Карпат до станції «Академік Вернадський» в Антарктиді. Співпраця передбачає проведення спільних досліджень, підготовку учасників полярних експедицій, спільну участь у міжнародних програмах і конференціях.

Координаторами призначено Дениса Пішняка (НАНЦ) та Володимира Троянського (КНУ імені Василя Стефаника). Єднання гірських вершин, людських сердець і наукових обріїв.

Подія «Світ над нами. Світ довкола нас» продемонструвала не лише силу міждисциплінарного підходу, а й нову якість університетських ініціатив. Вона стала ще одним кроком Карпатського національного університету імені Василя Стефаника на шляху до утвердження себе як потужного освітньо-наукового центру міжнародного рівня.