Сильвестр Чопек народився 1 липня 1958 р. у місті Белжиці Любельського воєводства. Середню освіту отримав закінчивши 1977 р. ліцей у Любартові на Люблінщині. Навчався на факультеті археології в Університеті імені Марії Кюрі-Склодовської у Любліні (1977–1981). Отримав диплом з відзнакою, а його магістерська робота була опублікована і нагороджена відзнакою Президента Польської академії наук.
У 1981–2008 рр. Сільвестр Чопек працював в Жешівському окружному музеї, пройшовши усі кар’єрні щаблі – від асистента до директора (1990–2008 рр.). За 27 років своєї музейної діяльності здійснив багато виставкових проєктів, освітніх заходів, конференцій та наукових публікацій, одночасно проводячи польові археологічні дослідження. З 1985 р. він ініціював та організовував щорічні археологічні конференції, які з 1992 р. стали міжнародними польсько-словацько-українськими симпозіумами. Відновив видання визнаного серед археологів наукового щорічника «Матеріали та звіти Жешівського археологічного центру». Розробив сценарій та реалізував першу постійну археологічну виставку «Камінь – Бронза – Залізо» (1997). Заснував Музей історії міста Жешів – філію Жешівського краєзнавчого музею. С. Чопек був одним із ініціаторів створення Асоціації малопольських музеїв, засідав у Раді з питань музеїв при Міністерстві культури і національної спадщини Польщі.
Проводячи польові дослідження, публікуючи їх результати, а також розробляючи численні аналітичні та синтетичні дослідження, С. Чопек підготував та захистив у 1989 р. кандидатську, 1996 р. докторську дисертації. У 2003 р. здобув вчене звання професора гуманітарних наук в галузі археології.
З 1997 р. працює у Жешівському університеті. Спільно з іншими професорами став ініціатором заснування Інституту археології при цьому університеті в 1999 р. Інститут швидко розвивався, про що свідчить отримання прав на навчання в аспірантурі (2005) та докторантурі (2011). С. Чопек став першим директором Інституту археології. У 2008 – 2012 рр. працював деканом соціально-історичного факультету, у 2012–2016 рр. займав посаду проректора з наукової роботи. Колектив університету двічі обрав С. Чопека ректором Жешівського університету (у 2016 і 2020 рр.).
Професор Сильвестр Чопек є визнаною постаттю в археологічному середовищі. Автор 260 публікацій, серед яких 15 монографій. Великою відзнакою стало обрання його у 2016 р. постійним членом-кореспондентом Польської академії наук. Серед інших наукових досягнень проф. С. Чопека варто згадати відкриття кількасот нових археологічних пам’яток та дослідження багатьох з них; публікація багатьох джерелознавчих робіт з дослідження бронзового віку та ранньої епохи залізної доби; опрацювання моделі культурно-поселенських змін для цих епох; ідентифікація найстарішої на території Польщі кераміки, виконаної на гончарському колі і датованої V–IVст. до н.е. (1986); публікація першого узагальнення праісторії південно-східної Польщі (1999); дослідження у сфері палеодемографії та поєднаних з нею моделей організації поховань та праісторичних поселень; роботи, котрі стосуються поховального обряду епохи бронзи та раннього часу залізної доби; ідентифікація най далі розташованого на північному заході анклаву поселень скіфського культурного кола (2016) з великим укріпленим поселенням в Хотинці біля Радимна. У своїх наукових публікаціях присвячених дослідженню Хотинецької агломерації (2019) професор С.Чопек простежує рух населення скіфської доби зі сходу на захід, з території сучасної України.
Професор С. Чопек – член редакційних колегій багатьох наукових журналів, зокрема і збірника наукових праць “Східноєвропейський історичний вісник” (Дрогобич), а також член численних наукових товариств і організацій.
Серед численних публікацій особливої уваги заслуговують дві великі за обсягом монографії, видані у співавторстві польською та українською мовами: «Багатокультурна пам’ятка археології в Бикові біля Дрогобича» (Краків 2016, 599 с.), «Культурно-поселенські зміни в басейні річки Вишня» (Жешув, 2018, 705 с.). С. Чопек був неодноразово відзначений за свою наукову та організаторську діяльність. Йому надано почесне громадянство міста Жешув (2018), нагороджено лицарським хрестом ордена Polonia Restituta (2011), Золотим хрестом заслуг (2004) тощо.
Професор С. Чопек активно співпрацює з Прикарпатським національним університетом імені Василя Стефаника. На основі укладеної 17 березня 2014 року Угоди про наукову співпрацю між Жешувським університетом у Жешуві (Республіка Польща) та Прикарпатським національним університетом імені Василя Стефаника в Івано-Франківську (Україна) реалізовано низку важливих навчально-наукових проєктів. За каденції ректора професора С. Чопека у 2019 році до угоди про співпрацю додано протокол про спільну реалізацію 3-х семестрової магістратури на спеціальності фізика на математично-природничому факультеті Жешувського університету. У 2023 році розпочато співпрацю при проведенні навчання на бакалаврських програмах з математики.
З початку повномасштабної агресії РФ проти України професор Сільвестр Чопек став на бік підтримки боротьби українського народу за свободу, незалежність і територіальну цілісність країни.