В університеті відбулася міжнародна наукова конференція до 100-річчя утворення ЗУНР

Пленарне засідання Міжнародної наукової конференції “Західно-Українська Республіка: революція, державність, соборність. До 100-річчя утворення ЗУНР” відбулося сьогодні в університеті. Участь у заході взяли науковці Івано-Франківська, Львова, Чернівців, Тернополя, Києва, викладачі, студенти, представники влади.

Під час урочистого відкриття учасників конференції привітали ректор університету Ігор Цепенда, голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич, заступник голови Івано-Франківської ОДА Ігор Пасічняк, директор Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України Ігор Соляр.

У своїх виступах вони підкреслили важливість тогочасних державотворчих процесів, їх влив на сьогодення.

«Західно-Українська Народна Республіка дуже швидко реалізувала багато конституційних процесів, які були налаштовані на швидке формування державних інституцій. Підтвердженням цього є, в першу чергу, міжнародна діяльність ЗУНР. Впродовж 2-х місяців була налагоджена відповідна співпраця та створені дипломатичні представництва в Австрії, Угорщині, Німеччині, Чехії, США, Канаді, Бразилії. Була розроблена широка програма представлення України на міжнародній арені. Треба віддати належне тим особам, які очолювали цей період. У них було поєднання професіоналізму та патріотизму, що дозволяло їм формувати ідею України на міжнародній арені”, – зазначив у своєму виступі ректор університету Ігор Цепенда.

“Сьогодні головне – це уроки ЗУНР, адже ЗУНР – складова української революції. Перший урок – це єдність національних сил, другий – міцна армія. Сьогодні потрібно ці уроки взяти до уваги, адже ми маємо нині багато викликів”, – наголосив директор Інституту українознавства Ігор Соляр.

У ході пленарного засідання науковці виступили з тематичними доповідями, зокрема, про суспільно-політичні процеси, військове будівництво, розвиток освіти в ЗУНР.

“Приємно, що ця конференція відбувається в Івано-Франківську, який свого часу був столицею ЗУНР, і, як відзначають науковці, цей період тоді був чи не найефективніший. Сьогоднішній захід має велике значення. Доповіді науковців на конференції додадуть важливу ноту до фундаменту української державності “,- підкреслив голова облради Олександр Сич.

Під час міжнародної наукової конференції було представлено п’ять тематичних секцій, у ході яких науковці обговорили свої дослідження.

“Такі конференції мають велике значення не тільки для поглиблення вивчення важливих сторінок нашої історії, але й загалом для суспільства. Вважаю, що Західно-Українська Народна Республіка та Українська Народна Республіка в історичному вимірі – це та база, основа й фундамент створення сучасної незалежної України», – сказав заступник голови ОДА Ігор Пасічняк.

У рамках програми конференції професор університету Микола Кугутяк презентував учасникам фундаментальну працю українських науковців «Західно-Українська Народна Республіка 1918-1923. Енциклопедія. Том 1», видану під його редакцією за підтримки органів місцевого самоврядування Івано-Франківської, Львівської, Тернопільської областей.

Зазначимо, що Міжнародна наукова конференція “Західно-Українська Республіка: революція, державність, соборність. До 100-річчя утворення ЗУНР” проходить в три етапи. Перший і другий – це пленарні засідання в Львові та Івано-Франківську, а третій – урочиста Академія у Києві, яка відбудеться 17 січня 2019 року.

• Міжнародна наукова конференція до 100-річчя ЗУНР.