Наші викладачі та студенти виступили на XII Українському біохімічному конгресі

Дванадцятий Український біохімічний конгрес, приурочений до 165-ліття від дня народження відомого українського біохіміка, номінанта на нобелівську премію  1911 року  Івана Яковича Горбачевського, відбувся днями на базі Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського. Організаторами заходу виступили Національна академія наук України, Українське біохімічне товариство, Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна НАНУ та Тернопільський національний медичний університет.

Участь у конгресі взяло понад 250 науковців з різних регіонів України, з них  близько 120 учасників – це молоді дослідники. Прикарпатський національний університет на заході представляла делегація кафедри біохімії та біотехнології у складі 16 осіб, з яких 10 – це студенти. Очолив нашу делегацію завідувач кафедри біохімії та біотехнології факультету природничих наук, професор Володимир Лущак. 

Варто зазначити, що у роботі конгресу взяли участь не лише біохіміки, а й медики, біотехнологи, фізіологи,  лабораторні діагности та фармакологи, що в черговий раз підкреслює інтегруючу роль біохімії серед наук про життя. Перша пленарна доповідь на конгресі академіка НАН України, президента Українського біохімічного товариства Сергія Комісаренка пройшла під гаслом «Досягнення наук про життя – основа сучасної та майбутньої медицини». Окрім українських дослідників у роботі заходу також взяли участь  гості із- за кордону (США, Хорватії, Фінляндії, Чехії, Польщі).

Програма XII Українського біохімічного конгресу включала пленарні лекції, паралельні симпозіальні засідання та постерні сесії. Зокрема, з пленарною доповіддю виступив завідувач кафедри біохімії та біотехнології факультету природничих наук Прикарпатського університету, професор Володимир Лущак. У своєму тематичному виступі  «Старіння мозку та його сповільнення: взаємозв’язок між енергозабезпеченням та активними формами кисню» він представив результати трирічних досліджень німецько-українського проекту по впливу старіння  та періодичного голодування  на енергетичний метаболізм та вільнорадикальні процеси у мозку мишей.

На симпозіальних засіданнях з доповідями виступили професорка кафедри біохімії та біотехнології факультету природничих наук нашого університету Галина Семчишин («Метаболізм продуктів глікації у взаємозв’язку з карбонільним/осксидативним стресом та асоційованими патологіями») та доцентка кафедри Марія Байляк («Геропротекторні властивості альфа-кетоглутарату у плодової мушки дрозофіли»). Доповіді наших науковиць викликали жваве обговорення та дискусію.

Наші студенти та аспіранти представили результати своїх досліджень на постерній сесії. У рамках постерної сесії проходив конкурс на кращу доповідь серед молодих вчених і відрадно зазначити, що одним з трьох переможців конкурсу став студент-магістрант Прикарпатського університету Олег Дем’янчук. Він представив результати досліджень щодо про ролі регуляторних білків Nrf2 та Keap1 у енергетичному обміні та антиоксидантному захисті плодової мушки.

Загалом, всі лекції на конгресі були надзвичайно цікавими, різнобічними та інформативними. Зокрема, у пленарних доповідях були висвітлені такі питання як регуляція біосинтезу білків на рівні рибосом (акад. М. Тукало), роль каліксаренів у роботі катіон-залежних транспортних систем міометрію (акад. С. Костерін), сучасні уявлення про механізми розвитку цукрового діабету (чл.-кор. Б. Маньковський), роль мікроРНК у діагностиці та лікуванні раку (акад. В. Чехун), перенесення експериментальних розробок на прикладі препаратів кверцетину у кардіологічну практику (чл.-кор. О. Пархоменко), старіння мозку та його сповільнення (проф. В. Лущак). 

У рамках програми конгресу відбулися два освітні воркшопи-семінари. Один з них проводив доктор Шандор Варі (США). На семінарі було обговорено, як впливають інновації на медицину і як справжня медицина не може без інновацій.

Другий воркшоп «Techniques and efficient roadmaps: new options for practicals and innovative learning» був організований FEBS (Федерація європейських біохімічних товариств), рівноправним членом якої є Українське біохімічне товариство. Координаторами  воркшопу FEBS воркшопу виступила проф. Тетяна Борисова (амбасадор з питань освіти FEBS в Україні) та голова освітнього комітету FEBS  проф. Ferhan Sağın. Лекції та практичні тренінги для слухачів провели  Jerka Dumić (Хорватія), Keith Elliott (Великобританія), Angel Herráez (Іспанія), Ferhan Sağın (Туреччина) та Beata Vertessy (Угорщина). Своїми досягненнями та методичними підходами у галузі біохімічної освіти поділились і українські викладачі.  Так, професор Володимир Лущак виступив з доповіддю про особливості підготовки біохіміків у Прикарпатському національному університеті.

Загалом, на  воркшопі були розглянуті такі робочі питання: які навички та знання потрібні для науковців в університетах/наукових закладах  та індустрії  (Jerka Dumić, Keith Elliott), як  писати  CV  та шукати міжнародні гранти (Keith Elliott), як правильно обирати та готуватись до PhD програми закордоном (Beata Vertessy), як правильно писати наукові статті, щоб вони побачили світ у відомих наукових часописах (Ferhan Sağın), як викладати біохімію та інші науки про життя. Всі дискусії велися англійською мовою. Варто відзначити особливу активність студентів-біохіміків Прикарпатського університету, які були одними з наймолодших учасників семінару.  По завершенні курсу слухачі отримали відповідні сертифікати FEBS.

Під час перебування на конгресі викладачі та студенти кафедри біохімії та біотехнології факультету природничих наук Прикарпатського університету побували на екскурсії в лабораторіях та Центрі стимуляції навчання медичного університету.  

  • Всеукраїнський конгрес біохіміків