Прикарпатські науковці – учасники проєкту збереження української культурно-мистецької спадщини за кордоном

Упродовж січня і лютого 2023 року проведено перший етап реалізації проєкту «Українська культурно-мистецька спадщина у фондах архіву Українського Вільного Університету: оцифрування і наукове осмислення» в рамках підписаного в грудні минулого року меморандуму між Прикарпатським національним університетом імені Василя Стефаника (Івано-Франківськ, Україна) та Українським Вільним Університетом (Мюнхен, Німеччина).

Доктори мистецтвознавства, професори кафедри музичної україністики та народно-інструментального мистецтва Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Віолетта Дутчак і Мирон Черепанин перебували у Мюнхені, працюючи в Архіві Українського Вільного Університету.

Метою їх праці, першочергово, став аналіз технічного стану великої аудіо-колекції архіву та можливостей його оцифрування, систематизації та подальшого наукового опрацювання.

Загалом аудіо-архів Українського Вільного Університету містить понад 800 одиниць аудіо-записів на різних аналогових носіях періоду – кінця 50-тих – початку 90-тих рр. (переважно бобіни і касети). До нього за змістом входять музичні зразки, літературні твори, виступи, лекції, концерти, урочистості, святкові літургії, а також інтерв’ю (записані працівниками української редакції Радіо «Свобода», який тоді базувався у Мюнхені), ін. Більшість записів відображають мистецьку діяльність представників української діаспори Німеччини, Великобританії, Канади, США (композиторів, диригентів, виконавців – солістів і колективів, діячів ультури).

Основні завдання проєкту були обговорені на зустрічі з ректором Українського Вільного Університету доктором історичних наук, професором Марією Пришляк.

За час перебування професори Віолетта Дутчак і Мирон Черепанин диференціювали велику музичну частину аудіо-архіву, систематизували його за жанровими ознаками: хорова музика, бандурна музика, інструментальна музика, вокально-інструментальна музика, українська фольклорна музика (колективи з Канади, США, України), окремі матеріали передач радіо «Свобода» та ін.

Також розпочали оцифрування бобін та касет з метою його подальшого технічно-звукового очищення та наукових узагальнень у формі статей.

У перспективі планується підготовка колективної монографії за участю науковців Прикарпатського університету імені Василя Стефаника та Українського Вільного Університету.

За час відрядження професори Вірлетта Дутчак і Мирон Черепанин оцифрували біля 200 аудіо-одиниць архіву, підготували матеріали для наукових статей та системного каталогу.