Карпатський зоряний шлях: наука, освіта, популяризація

В.о. ректора Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда відвідав Віхорлацьку астрономічну обсерваторію на Колоницькому Седлі (Словаччина). З діяльністю астрономічного наукового та навчального центру його ознайомив її засновник та багаторічний директор, а нині керівник проєкту «Карпатський зоряний шлях» Ігор Кудзей.

Метою візиту в.о. ректора стало ознайомлення з досвідом розбудови цього центру та домовленості про подальшу спільну співпрацю Віхорлацької астрономічної обсерваторії з Міжнародним науковим центром «Обсерваторія» Прикарпатського та Варшавського університетів.

Наукові астрономічні спостереження тут розпочалися з 2006 року, відколи було встановлено 1 м телескоп. Наразі це один з найбільших телескопів Словаччини. Зараз на Колоницькому Седлі працює 7 телескопів для науки і велика кількість різних невеликих телескопів для астротуризму.

«Як телескоп, зазвичай, стоїть на трьох ногах, так і наша діяльність будується на трьох китах – наука, освіта, популяризація», — розповів Ігор Кудзей.

Наукову діяльність зосереджено у цій Астрономічній обсерваторії на спостереженнях різних типів змінних зірок. Також тут системно впроваджують популяризаційні та просвітницькі програми для шкіл, університетів та громадськості.

Під час зустрічі в.о. ректора Ігоря Цепенди з керівником проєкту «Карпатський зоряний шлях» Ігорем Кудзеєм між Прикарпатським національним університетом та Віхорлацькою астрономічною обсерваторію досягнуто домовленості про укладання договору про співробітництво.

Словацькі колеги зацікавлені і готові ділитися досвідом з нашим Міжнародним науковим центром «Обсерваторія» на горі Піп Іван. Також у планах — спільні наукові астрономічні, екологічні та метеорологічні дослідження у найближчому майбутньому.

Детальніше про Віхорлацьку астрономічну обсерваторію на Колоницькому Седлі читайте на сайті БІЛИЙ СЛОН Міжнародного наукового центру «Обсерваторія».