Осадчук Богдан Іванович

Осадчук Богдан Іванович (01.08.1920 – 19.10.2011) – провідний український публіцист, науковець, дослідник історії Центральної та Східної Європи, професор політології Вільного Університету Берліну (Німеччина). Входив до складу керівництва Колегіуму Східної Європи ім. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Почесний професор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника ( з 2008 р.)

Осадчук Богдан Іванович народився 1 серпня 1920 року в м. Коломия Івано-Франківської області. Дитинство і юність провів в південній частині Польщі, неподалік від Кракова, у селах Бощинек і Пшибениці. В 1941 році розпочав навчання в Берлінському університеті, де вивчав міжнародне право, історію країн Східної Європи та Балкан. Дипломну роботу на тему преси в Карпатській Україні захистив в 1944 році.

Навчання продовжив в Українському Вільному Університеті в Мюнхені, де захистив кандидатську дисертацію, пов’язану з дослідженням радянської політики в період від Леніна до Хрущова. З 1966 р. працював професором новітньої історії Східної Європи в Otto-Suhr-Institut Вільного Університету Берліна. Захистив докторську дисертацію щодо планів Юзефа Пілсудського провести превенційну війну проти Адольфа Гітлера.

В еміграції працював як український журналіст (зокрема, в німецьких виданнях «Українські вісті», «Die Neue Zeitung» (1950–1955), «Der Tadesspiegel», «Műnchener Merkur», «Stuttgarter Nachrichten», «Kölner Stadtanzeiger»і швейцарських «Die Neue Zurcher Zeitung» і «Baseler Nationalzeitung»).

В 80-х роках був редактором часопису незалежних українських інтелектуалів, що перебували в еміграції, під назвою «Віднова».

В 1984 році отримав відзнаку Нагорода і Співпраця Літературного Інституту «Kultury». В травні 2001 р. був нагороджений орденом Білого Орла – найвищою урядовою нагородою Польщі, Хрестом Командира (Орден Заслуги Республіки Польща, 30 березня 1994 р.). У 2005 році отримав титул «Людина Пограниччя». В 2006 році нагороджений срібним орденом «За інтелектуальну відвагу». 8 листопада 2007 р. отримав нагороду імені Єжи Гедройця. 13 листопада 2009 р. «відзначаючи істотний науковий доробок і активну роль в справі польсько-українського примирення» міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський нагородив професора Богдана Осадчука Почесною Відзнакою «Bene Merito».

Автор книг «Die Entwicklung der Kommunistischen Parteien Ostmitteleuropas» — «Розвиток комуністичних партій Центральної та Східної Європи» (1962), «Der Sowjetkommunismus-Dokumente» — «Радянський комунізм. Документи» (1964).  Був ініціатором створення Європейського Колегіуму Польських та Українських Університетів (EKPiUU) у м. Люблін (Республіка Польща).