Тадеуш Сломка

Тадеуш Сломка – доктор технічних наук, професор, інженер, ректор Гірничо-металургійної академії, почесний доктор Прикарпатського національного університету імні Василя Стефаника.

Тадеуш Сломка народився 27 жовтня 1948 р. у місцевості Свьонтнікі Гурне поблизу Кракова. Закінчив Геологічний технікум у Кракові, а пізніше – у 1972 році – отримав вищу освіту на Геологорозвідувальному факультеті Гірничо-металургійної академії у Кракові. Його кандидатська та докторська дисертації були присвячені седиментології осадових формацій флішових Карпат. Він є автором та співавтором понад 230 наукових публікацій, присвячених таким проблемам, як: перелогова геологія, математичне моделювання покладів корисних копалин (міді, радіоактивних елементів, цинку та олова, кам’яного та бурого вугілля, діатомітів, каолінових мулів та скельних сировин), седиментологія кластичних осадів, що знаходяться глибоко у морі, методологія накопичення документації та перетворення гео-туристичних об’єктів. Окрім цього, Тадеуш Сломка є співавтором 4 підручників та книжок, а також редактором 7 книжок. Він неодноразово представляв результати своїх досліджень на загально-польських та міжнародних наукових конференціях у: Австрії, Чехії, Словаччині, в Італії, Іспанії, Великобританії, Ірландії, Греції, Мексиці, США, Австралії та інших країнах. У 1987 році перебував на шестимісячному стажуванні у фірмі “Конверс Консультанс” у Каліфорнії (США). Проводив також теренові дослідження у Словаччині, на Україні, у В’єтнамі та США – спільно з геологами цих країн.

Впродовж 12 років він керував Кафедрою загальної геології, охорони довкілля та гео-туризму, був заступником декана (1996-1999 роки) та деканом Геологічного, геофізичного факультету і охорони довкілля (1999-2005), проректором Гірничо-металургійної академії (2005-2012), від 2012 року проф. Тадеуш Сломка є ректором Гірничо-металургійної академії. Він був головою Конвенту деканів факультетів наук про Землю, дорадником заступника міністра з питань довкілля, створив Всесвітню асоціацію гео-туризму та є її Президентом, є також членом Міжнародної асоціації седиментології та Міжнародної асоціації математичної геології.

Професор Тадеуш Сломка є членом Комітету геологічних наук у Польській академії наук, головою Академічно-господарчого форуму, Головою Інституту “Автострада технологій та інновацій“, а також головою Комісії з питань Інновацій та співпраці з економікою Конференції ректорів академічних навчальних закладів Польщі. Є членом багатьох вчених рад польських та міжнародних установ. У 2015 році став головою першого у Польщі Союзу Вишів “Інно-Тех Крак”. До складу цього об’єднання входять три краківські виші: Гірничо-металургійна академія, Краківська політехніка, та Сільськогосподарський університет. Був автором ідеї створення та першим головним редактором часопису “Geoturism”, є членом редакційних колегій часописів: “Acta Montanistica Slovaka”та “Oil & Gas”. Був секретарем та головуючим багатьох циклічних міжнародних наукових конференцій: з питань застосування математичних методів та інформатики у геології, Міжнародних конференцій гео-туризму “ГЕОТУР”, а також конференції: “Комп’ютерні програми у геології”. Керував понад двадцятьма ґрантовими проектами та роботами для промислового сектору. Читав (і надалі читає) лекції, проводить семінари та теренову роботу у галузі загальної геології, стратиграфії, геологічної картографії, математичної геології (також для студентів Ягеллонского університету), седиментології, бізнесу у геології, гео-туризму, гео-туристичних привабливостей Польщі та світу.

У 2015 році проф. Тадеуш Сломка одержав диплом Почесного доктора одного з найкращих технічних вишів у Японії – Shibaura Institute of Technology, почесного доктора Прикарпатського національного унівеститету імені Василя Стефаника.