15 лютого у Проектно-освітньому центрі «Агенти змін» Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника відбувся круглий стіл фахівців економічного розвитку Івано-Франківської області «Підвищення конкурентоспроможності регіону». Захід було спільно організовано «Агентами змін», Регіональною експертною спільнотою Всеукраїнської мережі фахівців і практиків з регіонального та місцевого розвитку РЕГІОНЕТ в Івано-Франківській області та проектом Фундації канадських муніципалітетів і Уряду Канади «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС/PLEDDGE).
Працювати разом з учасниками зустрічі можна було, приєднавшись до відеоконференції на платформі pu.webex.com. Тож, всі зацікавлені особи почули діагностику стану речей у регіоні та поради експертів щодо подолання існуючих проблем, дізналися про свої можливості у короткостроковій перспективі, адже ще триває велика кількість цікавих конкурсів грантових проектів та обрати до кого звернутися по інформаційно-консультаційну допомогу, якщо є бажання у майбутньому досягнути успіху в проектно-інвестиційній діяльності.
Роботу круглого столу відкрив ректор університету Ігор Цепенда. Він подякував партнерам – РЕГІОНЕТ, ПРОМІС та «Асоціації міст України» за співпрацю. «Сьогодні університет працює разом з тими інституціями, які, незважаючи на всі труднощі і виклики, поставили стратегічну мету і її успішно реалізували. Це співпало із реформою децентралізації та розвитку місцевого самоврядування. Ми вдячні, що в рамках тих дискусій, які завжди відбувалися, у регіоні зрозуміли місце і роль університету в реалізації дуже важливих проектів», – наголосив ректор. Він презентував учасникам круглого новостворене приміщення офісу центру «Агенти змін» та підкреслив, що цей проект є моделлю того, як університети сьогодні можуть якісно працювати спільно з громадськими організаціями, об’єднаннями територіальними громадами, органами місцевої влади.
За словами Ігоря Цепенди, нещодавно університет провів соціологічне дослідження щодо потреб ОТГ. За його результатами структурним підрозділом – Проектно-освітнім центром «Агенти змін» – будуть запропоновані подальші кроки співпраці. «Для нас важливо, щоб люди зрозуміли, що вони самі можуть впливати на розвиток свого села або маленького містечка шляхом використання також і грошей Європейського Союзу. Прагнення спільно будувати – це ядро, навколо якого університет об’єднує однодумців. Ми ні з ким не конкуруємо, а разом думаємо над тим, як акумулювати гроші і допомогти через втілення конкретних регіональних проектів покращити умови життя звичайних людей Івано-Франківщини», – підкреслив ректор.
Головний експерт з міжвідомчої співпраці та економічного розвитку Проекту ПРОМІС Олександр Ігнатенко навзаєм подякував університету за співпрацю та поінформував, що мета проекту, якій він представляє, спрямована на зміцнення муніципального сектору в Україні, впровадження ефективного демократичного управління та прискорення економічного розвитку шляхом підвищення спроможності українських міст у сфері демократизації врядування та місцевого економічного розвитку; створення сприятливого середовища для розвитку малого та середнього бізнесу; підтримку процесу децентралізації та інтегрованого планування розвитку на місцевому, регіональному та національному рівнях.
Координатор Всеукраїнської мережі фахівців і практиків з регіонального та місцевого розвитку РЕГІОНЕТ Олександр Дудка також детально розказав про можливості, що надає РЕГІОНЕТ. Зокрема, це стосується підвищення потенціалу системи управління в сфері регіонального та місцевого розвитку через відбір, згуртування і цільову промоцію фахівців та практиків, а також постійне вдосконалення їх професійного рівня та спрощення комунікації між ними. Він також запросив учасників круглого столу до написання цікавих статей у профільний журнал «Стратегія розвитку».
Низку проблемних для регіонального розвитку питань підняв під час свого виступу виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук. Він відзначив існуючу «тенденцію неуспіхів» проектів регіонального розвитку, пояснив причини її виникнення та окреслив бачення того, як цю тенденцію зупинити.
Директор Проектно-освітнього центру Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Світлана Кропельницька не тільки в черговий раз презентувала можливості «Агентів змін», але, в першу чергу, зауважила саме на суті проектів регіонального розвитку: «Якщо брати проект регіонального розвитку і отримувати для його реалізації фінансування, то, звичайно, що він повинен розглядатися з позиції стратегії. За офіційними даними, нині 35 відсотків так званих регіональних проектів не відповідають стратегії регіонального розвитку. На це треба зауважити у новому програмному періоді».
Вона також наголосила на критеріях грошового забезпечення, проанонсувала існуючі конкурси та детально проаналізувала актуальні джерела фінансування, зазначивши, що найбільш популярними для реалізації регіональних проектів є програми транскордонного співробітництва та структурні фонди ЄС. Хоча набувають популярності й інші ресурси.
Окремо Світлана Кропельницька зупинилася на секторальній бюджетній підтримці ЄС. Зокрема, завдяки прогресу у реалізації регіональної політики Мінрегіону вдалося минулого року залучити від ЄС бюджетну підтримку в обсязі 55 млн євро та отримати транш у сумі 23 млн євро. З поданих на конкурс 507 проектів 70 отримали фінансування, серед яких і «Агенти змін». Але в цілому ситуація з участю проектів від Івано-Франківської області, на думку фахівців, є не дуже втішною, тож Проектно-освітній центр університету пропонує всім, хто хоче перемагати у конкурсі, свій досвід перемоги, свої знання, а також кадровий потенціал, який готує Прикарпатський національний університет.
Керівник «Агентів змін» також звернула увагу ОТГ на те, що у другому конкурсі проектів регіонального розвитку за секторальної бюджетної підтримки Євросоюзу додалися дві програми «Розвиток проблемних територій (в тому числі гірських)» та «Ефективне державне управління». Загальний бюджет наступного конкурсу заявлено у сумі 14 млн євро (420 млн грн).
Світлана Кропельницька зауважила, що до 12 березня в Івано-Франківській області триває додатковий конкурс Державного фонду регіонального розвитку на сфери освіти, охорони здоров’я, спорту, водопостачання та водовідведення, культури та дорожньої інфраструктури. Тож, у бажаючих є можливість взяти у ньому участь.
Своєю чергою представники Управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій та Департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Івано-Франківської міської ради, а також інституцій, установ, організацій регіонального та місцевого розвитку, зокрема, Центру розвитку місцевого самоврядування, Агенції регіонального розвитку Івано-Франківської області, Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, ГО «Центр муніципального та регіонального розвитку – Ресурсний центр» поділилися досвідом, баченням стратегії регіонального, місцевого розвитку з врахуванням напрямів смарт-спеціалізації регіону. На конкретних прикладах розповіли про ключові аспекти фінансового та інституційного забезпечення проектів регіонального розвитку. Окрема дискусія розгорнулася щодо ролі фахівців з місцевого економічного розвитку Івано-Франківської області, формування проектних команд.