Психологи ПНУ навчають працівників пенітенціарних закладів Західної України

Сьогодні у Прикарпатському університеті розпочався наступний етап дводенних тренінгів з психології, які проходять в рамках Меморандуму про співпрацю між Прикарпатським національним університетом імені Василя Стефаника та Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України.

Теми грудневого дводенного тренінгу стосуються технологій розробки психологічного профілю особистості: засудженого, прогнозування поведінки засудженого на основі результатів діагностики, психодіагностики засуджених, схильних до аутоагресивної поведінки, психокорекційної роботи із засудженими груп «ризику», психокорекційної роботи із засудженими, які здійснюють дисциплінарні порушення, застосування коучингових технологій із засудженими, які звільняються з місць позбавлення волі.

Тренерами виступають науковці-психологи, викладачі факультету психології нашого університету Лариса Заграй, докторка психологічних наук, професорка; Вероніка Шкраб’юк, кандидатка психологічних наук, доцентка; Галина Федоришин, кандидатка психологічних наук, доцентка.

«Психологи мусять вміти розробляти психологічний профіль, щоби розуміти, з якою категорією людей вони працюють. До в’язниць потрапляють різні люди і з різних причин, за різні злочини. Коли вони вийдуть із цих установ вони мають легко адаптуватися в суспільстві. Щоби розуміти, які створювати корекційні групи, на що звертати увагу в роботі з ними. Тож представники виправних установ звернулися до нас із запитом про те, які проблеми їх цікавлять, аби розробити ряд тренінгів для навчання їхніх спеціалістів», – розповіла декан факультету психології Лариса Заграй.

Науковці-психологи ПНУ мають цілий ряд власних напрацювань, а також використовують адаптовані практики, які ефективно застосовуються фахівцями у світі. Їх вони інтерпретують відповідно до тих задач, які стоять саме перед пенітенціарною службою України.

Отець Олег Нестор, священник УГКЦ зі Львова, вже 10 років працює у місцях позбавлення волі капеланом. Цього року був запрошений працювати психологом. Певну базу психологічної підготовки здобув під час навчання в Католицькому університеті. Тренінг дає йому дуже цінний досвід. Особливо, коли йдеться про вихід на контакт із ув’язненими.

«Найскладніше, коли ти спілкуєшся з ув’язненим, і він нічого не хоче міняти у своєму житті. Коли людина не хоче йти на контакт. Закривається в собі повністю. Тоді за неї залишається хіба молитися. Я сподіваюся почути тут, як виводити їх на контакт, як знайти підхід до людини. Бо дуже важлива саме розмова, а не якісь сухі цифри тестів, за якими визначаються типи характерів і темпераментів», – говорить о. Олег Нестор.

Психологи, які працюють у виправних закладах, кажуть, вони потрібні там для полегшення адаптації людей, які туди потрапили. Особливо, хто вперше потрапив. Вони важко переживають зміну соціального статусу, зовнішнього середовища, соціальне оточення. Основна їхня функція – полегшення адаптацію тих, хто потрапив за  ґрати, профілактика суїцидальної поведінки.

«Людині треба допомогти адаптуватися, прийняти ситуацію, пережити її, дати зрозуміти, що це не назавжди, що на цьому життя не закінчується, що можна будувати своє життя позитивно і продуктивно і в таких умовах, в яких вони перебувають. Тут, на тренінгу нам дають можливість – на практиці в тому числі – здобути ці навички», – говорить Лариса Стельмах, психологиня Рівненського СІЗО.

По завершенні тренінгів кожен із учасників отримає відповідний сертифікат.

  • Тренінги для психологів установ виконання покарань