Міністр освіти і науки відкрив лабораторію нанотехнологій у Прикарпатському університеті

Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет 18 листопада побував у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника, де відкрив Центр колективного користування науковим обладнанням «Лабораторія нанотехнологій для матеріалознавства, енергетики та медицини» на базі Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. У відкритті також взяли участь голова Івано-Франківської ОДА Світлана Онищук, директор Департаменту освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА Віктор Кімакович, представники ректорату університету.

Центр створено за сприяння МОН України та Національного фонду досліджень України спільно з Інститутом металофізики імені Г.В. Курдюмова НАН України, Національним університетом «Чернігівська політехніка»,  Львівським національним університетом імені Івана Франка, Чернівецьким національним університетом імені Юрія Федьковича, Івано-Франківським національним медичним університетом.

У ході урочистого заходу Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет подякував науковцям університету і особисто ректору Ігореві Цепенді за плідну працю задля розвитку вітчизняної науки. 

У Центрі колективного користування науковим обладнанням проводитимуться якісні передові експериментальні дослідження новітніх функціональних матеріалів, зокрема, для галузей енергетики та медицини.

Це перший в Україні єдиний комплекс новітнього обладнання для всебічного дослідження властивостей наноматеріалів.  

«Це обладнання має багато можливостей. В першу чергу воно відкриває можливості до співпраці, можливості до навчання, можливості до створення чогось нового – якісних наукових досліджень чи практичних результатів”, – зазначив директор Центру Володимир Коцюбинський.

Наукове обладнання Лабораторії є дуже високого рівня. Воно допомагає здійснювати дослідження елементного та структурного аналізів властивостей матеріалів. Зокрема, це – рентгенівський дифрактометр, рентгенофлуоресцентний аналізатор, спектрометр оптичний в видимій ультрафіолетовій області та стенд для електрохімічних досліджень. Це обладнання має багато можливостей. Воно дозволяє бачити та аналізувати як розміщені атоми, а отже дає можливість впливати на властивості матеріалів. Це важливо як для енергетики, так і для будь-якої іншої галузі, де використовується функціональні матеріали. Комплекс приладів дозволяє одночасно з різних боків зробити різні аналізи і отримати точну інформацію, яка потім виллється у високоякісний продукт.

«Це чергова лабораторія, яку відкрили наші науковці. Вона цікава тим, що ми бачимо нову державну політику стосовно науки. Адже лабораторія відкрита саме завдяки Національному фонду досліджень України і МОН України за кошти, які були виділені. Таким чином концепція полягає в тому, щоб навколо потужних наукових шкіл формувати обладнання, яке буде дозволяти їм проводити дослідження на світовому рівні. Ця лабораторія об’єднала навколо себе університети – Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, Львівський національний університет імені Івана Франка, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича та Національний університет «Чернігівська політехніка», Інститут металофізики імені Г.В. Курдюмова НАН України. Таким чином групи науковців з багатьох регіонів починають проводити спільні дослідження», – зазначив ректор Ігор Цепенда.

Також під час перебування у Прикарпатському національному університеті міністр ознайомився з виставкою мистецьких студентських робіт «Україна очима молоді», побував у Центрі інноваційних технологій «PNU Ecosystem». Цей Центр був створений в межах проєкту Erasmus+ КА2, у якому вперше в історії університетів України європейські партнери надали статус грантхолдера цього європейського проєкту Прикарпатському національному університету імені Василя Стефаника.

Сергій Шкарлет також ознайомився з Академією вільної боротьби Прикарпаття (осередок підготовки чемпіонів України, Європи та світу) на базі Прикарпатського національного університету. 

  • Університет відвідав Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет