Відбулася виставка «Побачити скарби разом!» для людей із вадами зору

5 лютого в Івано-Франківському краєзнавчому музеї відбулася виставка «Побачити скарби разом!», яка присвячена міжнародному дню шрифта Брайля (3 січня) та дню народження Сергія Параджанова (9 січня). Організаторами є центр дослідження стратегій універсального дизайну кафедри дизайну і теорії мистецтва Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника (доцентки Надія Бабій, Ірина Чмелик), проєкт «Врятуймо скарби разом!» (художник-реставратор Івано-Франківського краєзнавчого музею Валерій Твердохліб).

Виставка пропагує доступність візуального мистецтва та мистецьких інституцій для людей із вадами зору. Відвідала її перша проректорка Прикарпатського університету Валентина Якубів. Разом із організаторами вони обговорили питання цінності інклюзивних проєктів у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника, важливості цільового спрямування дизайн-освіти в напрямі дослідження універсальних стратегій, майбутньої співпраці з європейськими та світовими інституціями.

Цінність події полягає у тому, що незрячі відвідувачі музею завдяки спеціальним адаптаціям, створеним науковцями Кафедри дизайну і теорії мистецтва ПНУ мають можливість у тактильний спосіб пізнати твори візуального мистецтва, які є не лише шедеврами мистецтва, а й важливою частиною культурної історії. Найперше це стосується 5-ти тифлографій на твори сакрального мистецтва: гуцульського свічника-трійці ХІХ ст., ікон «Богородиця з Ісусом» Модеста Сосенка, «Коронування Богородиці»,  «Богородиця-Одигітрія» та «Деісус» XVIII ст. Остання відома з фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків».

Окрім того, представлено перший в Україні тактильний каталог для відділу народного мистецтва музею й тифлографічні адаптації на твори світових митців епохи Ренесансу, Бароко, Класицизму, авангардних напрямів мистецтва ХХ століття.

Фото – Микола Болгак, Надія Бабій