Презентація результатів проекту

Представники Навчально-наукового Центру соціологічних досліджень та Наукового парку Прикарпатського національного університету презентували днями результати опитування учасників судових проваджень Івано-Франківської області у рамках проекту «U-Report: оцінка якості роботи місцевих судів Івано-Франківської області». Захід проходив за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках програми “Нове правосуддя”.

На презентації були присутні представники суддівського корпусу, працівники апаратів адміністрування роботи судових відомств Прикарпаття, прокуратури, адвокати та інші представники правничої галузі регіону, а також громадських організацій, освітніх інституцій та медіа. Організаторами заходу виступили Науковий парк та Навчально-науковий Центр соціологічних досліджень Прикарпатського національного університету, Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області та Громадська організація «Культурно-освітнє товариство інвалідів «Українська молодіжна група».

Варто зазначити, що проект «U-Report: оцінка якості роботи місцевих судів Івано-Франківської області» спрямований на вивчення думок учасників судових проваджень на предмет оцінювання якості роботи судових інституцій за методикою Карток громадського звітування (КГЗ), що затверджена рішенням Ради суддів України №28 від 02 квітня 2015 року. Виміри якості роботи судових установ Івано-Франківської області за методикою КГЗ, що застосовувалася в проекті, складалися із низки запитань, об’єднаних у 7 груп показників якості роботи судових установ.

Під час відкриття заходу радник з питань моніторингу та оцінювання Програми USAID «Нове правосуддя» Томас Вертелецький наголосив, що розробка діючої нині в Україні системи оцінювання якості роботи судових інституцій, перша хвиля впровадження якої відбулася ще у 2013 році, свого часу починалася саме на Прикарпатті. Своєю чергою директорка Навчально-наукового Центру соціологічних досліджень Прикарпатського регіону Ольга Максимович  презентувала громадськості результати опитування учасників судових проваджень, що проводилося в усіх судових установах Івано-Франківської області в рамках проекту «U-Report: оцінка якості роботи місцевих загальних судів», що виконувався в межах конкурсу проектів Прогарми USAID «Нове правосуддя». За словами Ольги Максимович, в опитуванні, що реалізувалося на основі спеціальної цифрової платформи, розробку та сервісне обслуговування якої забезпечили науковці Прикарпатського університету, взяли участь 1400 респондентів по всій території Івано-Франківщини.

Дослідження проведене на базі спеціалізованої цифрової платформи із високим ступенем захисту надійності та автоматичною обробкою даних, розробку та імплементацію якої забезпечили науковці Прикарпатського університету. Підсумком проекту постало опитування учасників судових проваджень усіх судових установ  Прикарпаття, яким адресовано 89 практичних рекомендацій та порад спрямованих на покращення якості роботи за підсумками реалізації проекту, а також імплементація інноваційного модуля оцінювання якості роботи судових відомств.

Обговорення результатів дослідження відбулося у форматі міжвідомчих панельних дискусій за участі представників суддівського корпусу, працівників апаратів судових відомств регіону, громадських активістів та представників медіа. Модераторами дискусій виступили журналістка суспільного телебачення «UA:Карпати» Олена Нечвідова, заступник начальника Територіального управління Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області Ігор Андрієчко, координатор «Чесно. Фільтруй суд» в Івано-Франківській областій Віталій Світлик.

Довідково (коротко за результатами дослідження)

Соціальний портрет  відвідувачів судових установ Івано-Франківської області, учасників судових проваджень: переважно, (60 %) чоловіки віком  26-39 років (45%)  із вищою/неповною вищою освітою  (59 %), які  не проживають у населеному пункті розташування суду (51 %). Більшість респондентів зазначили, що не користувалися сторінкою суду в мережі (55 %), а дві третини відвідувачів, учасників судових проваджень  (72 % ) – відвідувачі без вищої юридичної освіти. 41 % респондентів  не обізнані про роботу системи  «Електронний суд». 56% переконані, що наявні матеріально-технічні ресурси достатньо забезпечують роботу суду, а 63 % стверджують, що враження отримані під час візиту до суду відповідають очікуванням. 26 % респондентів відповіли, що не обізнані про практики альтернативного вирішення судових спорів (наприклад, шляхом застосування медіації). Значна частина опитаних учасників судових проваджень (27 %) відповіли, що уперше є учасниками судового провадження, а майже кожен 5-й респондент (19%) переконаний, що  достатньо добре обізнаний про роботу судових інституцій.

Більше половини респондентів (51%) погоджуються  із поняттям «судова послуга». 55 %  вважають доречним поділ судових послуг на інформаційні, сервісні та процесуальні. Середня арифметична норма очікування судової послуги загалом  – 15 хв. Зокрема, норма очікування інформаційної послуги – 8 хв; норма очікування сервісної послуги – 13 хв.; норма очікування процесуальної послуги – 25 хв.

Виміри якості роботи судових установ Івано-Франківської області (за п’ятибальною шкалою, Методика Карток громадського звітування, 2019) : доступність – 4,13; зручність та комфортність перебування – 4, 33; повнота та зрозумілість інформації – 4,50; дотримання персоналом професійних стандартів – 4,27; своєчасність судового розгляду – 4,12; дотримання суддями професійних стандартів – 4,46; якість судового рішення – 4,56.

Презентацію результатів опитування можна переглянути за посиланням:  https://drive.google.com/file/d/1HO4_ZymO90RroC2Iy3Vew6JQvWEObpP2/view?usp=sharing